Decyzja prezydenta Joe Bidena o złagodzeniu wyroków niemal wszystkim federalni więźniowie skazani na karę śmierci Jest jednym z jego najważniejszych aktów łaski. Jednak chociaż złagodził wyroki 37 osób, oszczędzając im federalnej egzekucji, wykluczył z tego trzech mężczyzn skazanych za jedne z najbardziej znanych i haniebnych zbrodni w najnowszej historii Ameryki. Ich zbrodnie, naznaczone nienawiścią, terrorem i masowymi morderstwami, w dalszym ciągu odbijają się echem wśród publiczności w kraju i za granicą.

1. Robert D. Bowers: Strzelanina w synagodze w Drzewie Życia

Roberta Bowersa

Robert D. Bowers, obecnie 52-letni, przeprowadził najbardziej śmiercionośny atak na społeczność żydowską w historii Ameryki. 27 października 2018 r. Bowers zaatakował synagogę Drzewa Życia w Pittsburghu w Pensylwanii podczas nabożeństw szabatowych. Uzbrojony w karabin typu AR-15 i kilka pistoletów, zabił 11 wiernych, a kilku innych raniło, w tym funkcjonariuszy policji reagujących na atak.
Motywacją działań Bowersa była nienawiść na tle antysemickim, o czym świadczy jego aktywność w mediach społecznościowych oraz wypowiedzi złożone podczas ataku. Oskarżył Żydów o wspieranie polityki imigracyjnej, której się sprzeciwiał, i zadeklarował zamiar zabicia jak największej liczby Żydów. Jego zbrodnia wstrząsnęła całym krajem, wywołując nową debatę przestępstwa z nienawiściKontrola broni i wzrost ekstremizmu w Ameryce.

2. Dylann Roof: Masakra w kościele w Charleston

dach Dylana

Dylann Roof (obecnie 30-letni) jest zwolennikiem białej supremacji, który w 2015 r. przeprowadził masową strzelaninę w Afrykańskim Kościele Metodystycznym Emanuel w Charleston w Południowej Karolinie. Udając uczestnika studiów biblijnych, Roof dołączył do wiernych na około godzinę, po czym zabił dziewięciu czarnoskórych wiernych, w tym pastora kościoła, wielebną Clementę Pinckney.
Motyw Roofa był zakorzeniony w nienawiści rasowej. Później przyznał, że wybrał ten kościół specjalnie ze względu na jego historyczne znaczenie dla czarnej społeczności. Roof miał nadzieję, że jego działania rozpętają wojnę rasową, co wyszczególnił w rasistowskim manifeście opublikowanym w Internecie. Jego brak wyrzutów sumienia i niezwykle nienawistna ideologia uczyniły go pierwszą osobą w historii Ameryki, która otrzymała karę śmierci za federalne przestępstwo z nienawiści.

3. Dżochar Carnajew: Zamach bombowy podczas maratonu bostońskiego

Carnajew

Dżochar Carnajew, obecnie 31-letni, przeprowadził zamachy bombowe podczas maratonu bostońskiego w 2013 r. wraz ze swoim starszym bratem Tamerlanem Carnajewem. W ataku, przeprowadzonym przy użyciu domowych bomb szybkowarowych, zginęły trzy osoby, w tym ośmioletni chłopiec, a ponad 260 innych zostało rannych, z których wiele odniosło obrażenia zmieniające życie, takie jak rozczłonkowanie.
Zamach był aktem terroryzmu mającym na celu ukaranie Stanów Zjednoczonych za działania militarne. Podczas obławy bracia Carnajew zabili funkcjonariusza policji MIT i wdali się w brutalną konfrontację z organami ścigania, podczas której zginął Tamerlan. Wkrótce potem Dżochar został schwytany. Podczas procesu dowody ujawniły jego ciągłe poparcie dla ideologii ekstremistycznych, co przyczyniło się do wydania wyroku śmierci.

Decyzja Bidena: linia wyznaczona przez nienawiść i terroryzm

Niedociągnięcia prezydenta Bidena wynikały z jego wieloletniego sprzeciwu wobec kary śmierci, wzmocnionego moratorium na egzekucje federalne wydanym za jego administracji. Jednak Biden wyznaczył zdecydowane stanowisko, jeśli chodzi o masowe zabójstwa motywowane nienawiścią lub terrorem. W swoim oświadczeniu Biden przedstawił swoje przekonanie, że chociaż kara śmierci Należy ogólnie je znieść, należy wprowadzić wyjątki dla „przypadków terroryzmu i masowych morderstw motywowanych nienawiścią”.
Ci trzej mężczyźni reprezentują rodzaje zbrodni, które Biden uważał za wykraczające poza zakres łaski, zbrodnie, które nie tylko pozbawiły życia niewinnych ludzi, ale wymierzyły terror i nienawiść w całe społeczności. Dla rodzin jego ofiar, a także wielu innych osób, jego ciągła obecność w federalnych celach śmierci sygnalizuje ogromną wagę sprawiedliwości w obliczu niewybaczalnych czynów.
Zniuansowane podejście Bidena było chwalone i krytykowane, co odzwierciedla głębokie podziały w opinii publicznej na temat kary śmierci, zwłaszcza w tak głośnych i wyniszczających przypadkach, jak ten.

Source link