Moskwa: Prezydent Iranu Massoud Pezeshkian W piątek przybył do Rosji, aby podpisać traktat o kompleksowej współpracy, podczas gdy jego kraj zmaga się z rosnącymi problemami gospodarczymi i innymi wyzwaniami.
Po złożeniu wieńca na Grobie Nieznanego Żołnierza pod murem Kremla Pezeszkian miał odbyć rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. To ich trzecie spotkanie od czasu lipcowych wyborów Pezeshkiana.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że „traktat o kompleksowym partnerstwie strategicznym”, który ma zostać podpisany przez obu przywódców, obejmuje wszystkie obszary, od współpracy handlowej i wojskowej po naukę, edukację i kulturę.

Aktualizacja stanu zdrowia Saifa Ali Khana

Podpisanie odbyło się przed inauguracją 20 stycznia. Nowo wybrany prezydent Ameryki Donald TrumpKto obiecał utrzymać pokój na Ukrainie i zająć twarde stanowisko wobec Iranu.
Pieskow odrzucił jakiekolwiek powiązania z inauguracją Trumpa i powiedział, że podpisanie porozumienia było zaplanowane dawno temu.
Iran dołączył w zeszłym roku blok Brixa W szczycie, którego gospodarzem była Rosja, w Kazaniu uczestniczyli przedstawiciele gospodarek rozwijających się i Peżeszkian.
Rosja i Iran, które w przeszłości łączyły nieciekawe stosunki, nawiązały serdeczne stosunki po upadku Związku Radzieckiego w 1991 r., a Moskwa stała się głównym partnerem handlowym oraz dostawcą broni i technologii dla Teheranu, który stanął w obliczu surowych sankcji międzynarodowych.
Rosja zbudowała pierwszą w Iranie elektrownię jądrową, którą uruchomiono w 2013 roku, i buduje tam dwa kolejne reaktory jądrowe.
Rosja była częścią porozumienia z 2015 r. między Iranem a sześcioma mocarstwami nuklearnymi, które zapewniło Teheranowi złagodzenie sankcji w zamian za ograniczenie jego programu nuklearnego, a Kreml zaoferował Iranowi wsparcie polityczne, gdy Stany Zjednoczone poparły w tym czasie Trumpa jednostronnie jego pierwsza kadencja.
Stosunki Rosji z Iranem zacieśniły się jeszcze bardziej po wysłaniu przez Putina wojsk na Ukrainę w lutym 2022 roku. Ukraina i Zachód oskarżają Teheran o dostarczenie Moskwie setek wybuchowych dronów do użycia przeciwko Ukrainie, czemu Moskwa i Teheran zaprzeczają.
Rosja i Iran również podejmowały wysiłki, aby odsunąć na bok rząd Bashara Assada podczas wojny domowej w Syrii, ale nie zapobiegły jego szybkiej śmierci po ataku opozycji w zeszłym miesiącu.
Upadek Assada zadał kolejny cios samozwańczej „osi oporu” Teheranu w całym regionie, dotkniętej już izraelskimi atakami na dwie grupy terrorystyczne wspierane przez Iran – Hamas w Gazie i Hezbollah w Libanie. Izrael także dwukrotnie bezpośrednio zaatakował Iran.
Teheran w coraz większym stopniu potrzebuje pomocy Moskwy w obliczu kryzysu gospodarczego i poważnych niepowodzeń w swojej strefie wpływów na Bliskim Wschodzie. Kłopoty mogą się pogłębić po powrocie Trumpa do Białego Domu z polityką „maksymalnej presji” na Iran.
W szczególności Iran potrzebuje zaawansowanej rosyjskiej broni, takiej jak systemy obrony powietrznej dalekiego zasięgu i myśliwce, aby pomóc mu w obronie przed potencjalnymi atakami Izraela.

Source link