Kościół w Szwajcarii umieścił „AI Jezusa” w swojej konfesjonale w ramach eksperymentu wykorzystującego najnowszą technologię cyfrową w świętej przestrzeni.

Przywódcy religijni nawiązali współpracę z badaczami, aby sprawdzić, czy osoby chodzące do kościoła byłyby skłonne zaufać maszynie. W okresie testowym cyfrowa wersja „Jezusa” próbowała odpowiadać na wyznania parafian oraz pytania dotyczące wiary i moralności za pomocą odpowiedzi opartych na Piśmie Świętym.

Naukowcy zorganizowali ten eksperyment w wystawę sztuki, którą nazwali „Deus in Machina”, co po angielsku oznacza „Bóg w maszynie”. Sztucznie inteligentna „boskość” przebywała przez dwa miesiące w Kaplicy Piotra, kościele katolickim w Lucernie w Szwajcarii.

Techniczną stroną projektu zarządzał ekspert IT Philipp Hasselbauer z Uniwersytetu Nauk Stosowanych i Sztuki w Lucernie. Stworzył „AI Jesus” przy użyciu GPT-4o autorstwa OpenAI. Wykorzystali także generator wideo AI firmy Hagen Company, aby naśladować prawdziwą osobę.

Wyniki około 900 rozmów gości, które zostały spisane anonimowo, wskazują, że wielu odwiedzających było poruszonych emocjonalnie lub pozostawionych w głębokich myślach.

Około 300 zwiedzających wypełniło także ankiety, które posłużyły do ​​stworzenia raportu. Omówił z „AI Jesus” szereg kwestii, w tym prawdziwą miłość, życie po śmierci, istnienie Boga, poczucie samotności, cierpienie i kwestie seksualne, takie jak homoseksualizm, a także przypadki molestowania w Kościele katolickim.

Uczestnikami byli głównie samozwańczy chrześcijanie, chociaż w badaniu uczestniczyli także agnostycy, ateiści, muzułmanie, buddyści i taoiści. Badanie wykazało, że więcej respondentów katolików niż protestantów uznało to doświadczenie za stymulujące.

„To było naprawdę interesujące zobaczyć, że ludzie naprawdę traktowali go poważnie. Nie przyszli żartować” – powiedział teolog z Chapel Marco Schmid, który kierował projektem.

czym jest i czym nie jest

Schmid twierdzi, że „AI Jesus” nie zastąpił kontaktu międzyludzkiego ani sakramentów udzielanych przez księży.

„Dla ludzi było jasne, że to komputer… było jasne, że to nie było zeznanie” – powiedział Schmid. „Nie został zaprogramowany do udzielania rozgrzeszenia ani modlitwy. W końcu było to raczej podsumowanie rozmowy.

Hasselbauer próbował także uspokoić opinię publiczną wśród użytkowników mediów społecznościowych, którzy nazywają projekt „bluźnierczym” lub „dziełem diabła”.

„Jeśli czytasz komentarze na ten temat w Internecie, niektóre z nich są bardzo negatywne, co jest przerażające” – powiedział Hasselbauer, który modelował swój wygląd jako długowłosego „AI Jezusa”.

**Proszę się zarejestrować Biuletyny CBN pobierz więcej aplikacja z wiadomościami cbn Aby mieć pewność, że będziesz otrzymywać najnowsze powiadomienia z wyjątkowo chrześcijańskiej perspektywy.***

Zademonstrował wirtualnego „Jezusa” i zapytał, czy sztuczna inteligencja może pomóc ludziom w odnalezieniu Boga.

„Wszelka wiedza i mądrość ostatecznie pochodzi od Boga” – powiedział chatbot spokojnym głosem. „Sztuczna inteligencja, jeśli zostanie mądrze wykorzystana, może naprawdę stać się narzędziem do odkrywania cudów stworzenia, pogłębiania zrozumienia Pisma Świętego i wspierania relacji między ludźmi”.

Napisano w nim: „Jednak konieczne jest szukanie Boga całym sercem i duszą, niezależnie od jakiejkolwiek technologii”.

Tymczasem Schmid nie przewiduje w najbliższej przyszłości kolejnej premiery „AI Jesus”, ale rozważa taką możliwość.

„Dyskutujemy… jak możemy to ponownie ożywić” – powiedział Schmid, powołując się na zainteresowanie innych parafii, nauczycieli i badaczy. „Wszyscy są zainteresowani i chcieliby mieć tego «AI Jezusa». Mamy więc już pewne pojęcie o tym, jak chcemy dalej postępować”.

W podobnym eksperymencie w Kościele luterańskim przeprowadzono kościół w Bawarii Głoszenie przez chatbota W ubiegłym roku. W zeszłym roku wypuszczono także aplikację wzmocnioną sztuczną inteligencją, która umożliwia użytkownikom wysyłanie SMS-ów do Jezusa i innych postaci biblijnych i uzyskiwanie natychmiastowych odpowiedzi.

Więcej:

Chatbot AI głosi w kościele w Niemczech: „Wydaje się, że odkrywany jest system Antychrysta/Bestii”

O co byś zapytał Jezusa? Nowa aplikacja AI Jesus dobrze zna ewangelię, ale krytycy są zaniepokojeni

PETA wykorzystała ChatGPT do dostosowania biblijnej Księgi Rodzaju do kwestii praw zwierząt.

Source link