Wydaje się, że przemoc wobec zwykłych Malijczyków wzrosła od czasu wyjazdu misji pokojowej ONZ w zeszłym roku.
Organizacja Human Rights Watch (HRW) stwierdziła, że rosyjscy najemnicy dopuścili się poważnych nadużyć wobec ludności cywilnej w Mali, podobnie jak armia tego kraju i grupy islamistyczne, z którymi wspólnie walczą.
W opublikowanym w czwartek raporcie organizacja pozarządowa oskarżyła rosyjskich bojowników – część „Korpusu Afrykańskiego”, wcześniej znanego jako Grupa Wagnera – o uzbrajanie osób niewalczących w walce z dżihadystami w tym kraju Afryki Zachodniej w celu umyślnego zabijania.
HRW ustaliła, że od maja rosyjscy najemnicy i armia malijska wspólnie zabili co najmniej 32 cywilów i spalili co najmniej 100 domów w środkowym i północnym Mali.
Według doniesień siedem ofiar zginęło w ataku drona, a cztery inne zaginęły siłą.
Od czerwca dwie grupy islamistyczne, Grupa Wsparcia Islamu i Muzułmanów (JNIM) oraz Państwo Islamskie na Wielkiej Saharze (ISGS), zabiły co najmniej 47 cywilów, a tysiące innych przesiedliły.
Uważa się również, że JNIM spalił ponad 1000 domów i ukradł tysiące zwierząt.
HRW stwierdziła, że rzeczywiste liczby są prawdopodobnie znacznie wyższe ze względu na trudności w prowadzeniu badań.
„Siły malijskie wraz z Grupą Wagnera i islamistycznymi grupami zbrojnymi atakują ludność cywilną i jej własność, naruszając prawa wojenne” – powiedziała Ilaria Allegrozzi, starsza badaczka ds. Sahelu w HRW.
Allegrozzi stwierdził, że jego organizacja jest „głęboko zaniepokojona faktem, że sytuacja jest gorsza niż podano”, zauważając, jak trudne stało się zebranie informacji po opuszczeniu misji pokojowej ONZ w zeszłym roku.
„Niepowodzenie władz malijskich w pociągnięciu sił bezpieczeństwa, Grupy Wagnera i członków innych grup zbrojnych do odpowiedzialności za poważne nadużycia utorowało drogę dalszym okrucieństwom” – stwierdził Allegrozzi.
Jednym z okrucieństw podkreślonych w raporcie był atak sił malijskich i rosyjskich najemników, który miał miejsce 8 maja na wioskę Barikoro, położoną na terytorium kontrolowanym przez JNIM. Naoczni świadkowie twierdzą, że przestępcy zabili dwóch mężczyzn i chłopca.
Krewny powiedział: „Znalazłem ciało mojego kuzyna na zachód od wioski, podziurawione ośmioma kulami: w czole, głowie, plecach i nogach”. „Kilka metrów dalej znaleźliśmy ciała dwóch Fulani podziurawione kulami, więc wykopaliśmy trzy doły i zasypaliśmy je piaskiem”.
30-letni mężczyzna z Ndorgole w środkowym Mali opowiedział badaczom o trudnościach, z jakimi borykają się niektóre części kraju.
„Nasz obszar jest zdominowany przez JNIM i trzeba sobie z nimi radzić. Umożliwiają hodowlę bydła i ryb. To kwestia przetrwania, a nie współpracy. Ale kiedy sobie z nimi radzisz, stajesz się celem (rządu), nawet jeśli nie jesteś dżihadystą” – powiedział.
Jak wynika z innych raportów opracowanych przez grupę badawczą non-profit, dane o lokalizacji i zdarzeniach konfliktów zbrojnych (ACLED), ataki na ludność cywilną w Mali stają się coraz częstsze.
Według ACLED armia malijska i jej sojusznicy zabili około 1063 cywilów w 255 operacjach od 1 stycznia do 31 października tego roku, w porównaniu z 912 cywilami w tym samym okresie w 2023 roku.
Stwierdzono, że w ciągu pierwszych 10 miesięcy tego roku grupy dżihadystów zabiły 478 cywilów w 326 atakach, czyli więcej niż 344 cywilów zabitych od początku stycznia do końca października ubiegłego roku.
Przez ponad dekadę kolejne rządy Mali próbowały wykorzenić JNIM i ISGS. W czasie konfliktu zginęło tysiące cywilów, a ponad 350 000 osób zostało przymusowo przesiedlonych.
Po przejęciu władzy w wyniku zamachu stanu w maju 2021 r. obecni przywódcy kraju zwrócili się o wsparcie wojskowe do rosyjskich najemników, a nie do żołnierzy francuskich.
Ostatni żołnierze francuscy opuścili ten kraj Afryki Zachodniej w sierpniu 2022 r., prawie dziesięć lat po tym, jak Paryż po raz pierwszy wysłał pomoc w zakresie bezpieczeństwa.