Moskwa:
Ze względu na brak zaufania do Zachodu Rosja planuje budowanie silniejszych relacji z Indiami m.in. Oskarżając Stany Zjednoczone o prowokowanie globalnych konfliktów i udaremnianie kluczowych traktatów zimnej wojny o kontroli zbrojeń, szef Sztabu Generalnego Rosji Walerij Gierasimow powiedział, że „nie jest możliwe”, aby Moskwa miała „minimalny poziom zaufania” do Zachodu.
Twierdzenie, że wszelkie wysiłki na rzecz osiągnięcia znaczącego porozumienia w sprawie kontroli zbrojeń utrudniają „podwójne standardy” Zachodu, najwyższy dowódca armii rosyjskiej stwierdził, że sprawa jest na obecnym poziomie międzynarodowym ze względu na brak zaufania między Moskwą a Zachodem. Stało się nieistotne do relacji.
Zarówno Rosja, jak i Stany Zjednoczone – zdecydowanie największe potęgi nuklearne – wyraziły ubolewanie z powodu rozwiązania splotu traktatów o kontroli zbrojeń, które miały na celu spowolnienie wyścigu zbrojeń i zmniejszenie ryzyka wojny nuklearnej.
„Ogólnie rzecz biorąc, temat kontroli zbrojeń pozostaje w przeszłości, ponieważ powrót do minimalnego poziomu zaufania jest obecnie niemożliwy ze względu na podwójne standardy Zachodu” – stwierdził Gierasimow, według raportu Reuters.
Najwyższy generał Rosji powiedział, że Moskwa nie ma zaufania do Stanów Zjednoczonych i innych krajów zachodnich, dlatego będzie rozwijać stosunki z Chinami, Indiami, Iranem, Koreą Północną i Wenezuelą.
„Bez zaufania nie da się stworzyć skutecznego mechanizmu wzajemnej kontroli” – cytuje jego wypowiedź Ministerstwo Obrony Narodowej.
„Wiele krajów zaczęło myśleć o odpowiednich środkach reagowania” – powiedział.
Stany Zjednoczone, które postrzegają Rosję i Chiny jako największe państwa narodowe Zachodu, obwiniają Moskwę za upadek porozumień, takich jak Traktat o rakietach przeciwbalistycznych z 1972 r. i Układ o siłach nuklearnych średniego zasięgu (INF) z 1987 r.
Stany Zjednoczone formalnie wycofały się z traktatu INF w 2019 roku, powołując się na rosyjskie naruszenia, które Moskwa odrzuciła. USA wycofały się z traktatu ABM w 2002 r.
Prezydent Władimir Putin zawiesił w 2023 roku udział Rosji w traktacie Nowy START, ograniczającym strategiczną broń nuklearną obu stron, obwiniając wsparcie USA dla Ukrainy. Jednak Moskwa utrzymała narzucone w umowie limity dotyczące broni, rakiet i bombowców – podobnie jak Stany Zjednoczone.
Gierasimow powiedział, że rozmieszczenie amerykańskich rakiet w Europie i Azji podsyca „strategiczny ofensywny wyścig zbrojeń”, a gromadzenie sił amerykańskich na Filipinach budzi szczególne obawy Rosji.
Powiedział, że Rosja zauważyła wzmożoną aktywność sojuszu wojskowego NATO pod przewodnictwem USA w pobliżu granic Rosji. Generał powiedział, że Stany Zjednoczone stały się bezpośrednim uczestnikiem konfliktu na Ukrainie po tym, jak w zeszłym miesiącu Ukraina zaatakowała terytorium Rosji za pomocą rakiet dalekiego zasięgu dostarczonych przez Stany Zjednoczone.