Nowe Delhi:
Wczoraj amerykański system obrony przeciwrakietowej Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) został użyty do przechwycenia rakiety balistycznej wystrzelonej w stronę Izraela z Jemenu. Według doniesień rakieta została wystrzelona przez wspieraną przez Iran grupę rebeliantów Houthi.
Jak podaje „The Times of Israel”, system THAAD rozmieszczony przez Stany Zjednoczone w Izraelu został po raz pierwszy uruchomiony w celu przechwycenia rakiety w październiku. Nagranie krążące w mediach społecznościowych pokazuje, jak system uruchamia przechwytywacz, a amerykański żołnierz mówi: „Czekałem na to przez osiemnaście lat”.
Chociaż Izraelskie Siły Obronne (IDF) potwierdziły przechwycenie rakiety, nie sprecyzowały, czy użyty system był izraelski czy amerykański. Jednak źródła bezpieczeństwa poinformowały portal informacyjny Walla, że THAAD pomyślnie zestrzelił rakietę – podaje raport.
Rozmieszczenie THAAD w Izraelu nastąpiło po ataku rakietowym Iranu 1 października. Zaawansowany system jest w stanie przechwytywać rakiety zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz atmosfery ziemskiej.
Amerykański system THAAD wziął wczoraj wieczorem udział w przechwyceniu rakiety balistycznej wystrzelonej z Jemenu. Słychać podekscytowanego amerykańskiego żołnierza mówiącego: „Czekałem na to 18 lat”. pic.twitter.com/s4VoMfMhaF
– Itay Blumenthal Itay Blumenthal (@ItayBlumenthal) 27 grudnia 2024 r
Opracowany przez Stany Zjednoczone system THAAD ma za zadanie przechwytywać rakiety balistyczne krótkiego, średniego i średniego zasięgu w fazie końcowej. W przeciwieństwie do konwencjonalnych systemów, THAAD wykorzystuje energię kinetyczną do neutralizacji zagrożeń, niszcząc nadlatujące rakiety w wyniku uderzenia, a nie wybuchowych głowic bojowych.
Standardowa bateria THAAD składa się z sześciu wyrzutni montowanych na ciężarówkach, z których każda może wystrzelić osiem myśliwców przechwytujących z radarem i systemem kierowania ogniem. Radar systemu może wykrywać zagrożenia w odległości od 870 do 3000 kilometrów.
Wystrzelenie rakiety Houthi było piątym takim atakiem na Izrael w ciągu zaledwie ośmiu dni. Wspierana przez Iran grupa twierdzi, że za cel obrała lotnisko Ben Guriona. W odpowiedzi izraelskie samoloty bojowe przeprowadziły ataki na cele Houthi w Jemenie, w tym na elektrownię Hezias i infrastrukturę na międzynarodowym lotnisku w Sanie.
Według IDF w zeszłym roku Houthi wystrzelili w kierunku Izraela ponad 200 rakiet i 170 dronów, jednak większość tych zagrożeń została przechwycona lub nie osiągnęła celów. Grupa zakłóciła także żeglugę handlową na Morzu Czerwonym, obierając za cel ponad 100 statków handlowych i zmuszając przewoźników do zmiany kursu.
Huti najwyraźniej powiązali swoje działania z trwającym konfliktem w Gazie, który wybuchł po ataku palestyńskiej grupy Hamas na Izrael 7 października 2023 r.