Bejrut – Krzyki, rzeź – i czarny sztandar.
Napastnik niósł czarną flagę Państwa Islamskiego podczas śmiertelnego ataku ciężarówką na biesiadników sylwestrowych w Dzielnicy Francuskiej w Nowym Orleanie. FBI twierdzi,
Organy ścigania uważają, że napastnik działał sam i zabił co najmniej 15 osób, co według ich dochodzenia stanowi atak terrorystyczny. Władze próbują również ustalić, jaką inspirację mógł czerpać od sunnickiej grupy ekstremistów muzułmańskich, która przedarła się do światowej świadomości ponad dziesięć lat temu.
Do 2014 roku Państwo Islamskie zajęło dużą część Iraku i Syrii. Zgodnie z surową interpretacją islamu przez tę grupę tysiące ludzi w regionie, w tym mniejszości takie jak Jazydzi, było prześladowanych, zniewolonych seksualnie i zabitych. Zabójczy zasięg Państwa Islamskiego rozszerzył się na Europę i poza nią, a agenci Państwa Islamskiego przeprowadzali zuchwałe zamachy bombowe i strzelaniny w stolicach, w tym w Paryżu i Brukseli.
Koalicja wojskowa pod przewodnictwem USA rozbiła samozwańczy kalifat Państwa Islamskiego ponad pięć lat temu. Jednak utrata terytorialna i śmierć jej przywódcy nie położyły kresu atakom jej licznych gałęzi ani „samotnych wilków”, które przyjęły jej ideologię.
Oto spojrzenie na Państwo Islamskie, ataki, w które było zamieszane lub w które było zaangażowane na przestrzeni lat, oraz ciągłe zagrożenie, jakie stwarza.
Jak powstało Państwo Islamskie?
Zaczęło się od nowej marki Al-Kaidy kierowanej przez irackiego duchownego bojownika i przywódcę powstańców Abu Bakra Baghdadiego, który stał się samozwańczym kalifatem. Osoby żyjące pod jego rządami na rozległym obszarze Iraku i Syrii – zwłaszcza członkowie innych religii lub członkowie innych odłamów islamu – cierpieli straszliwe kary: ścięcie głowy, ukrzyżowanie i tortury. W tym samym czasie grupa wzięła również zakładników z Zachodu, zabijając kilka osób, w tym amerykańskiego dziennikarza Jamesa Foleya, któremu ścięto głowę w 2014 r., i pracownicę pomocy z Arizony, Kaylę Mueller, której ścięto w 2014 r. Śmierć potwierdzono w 2015 r.
Koalicja wojskowa pod przewodnictwem USA wyzwoliła Mosul, drugie co do wielkości miasto Iraku, od tej grupy w 2017 r. i wypędziła jej pozostałości do wschodniej Syrii. W 2019 r., kiedy siły amerykańskie były już o krok od pojmania go, Baghdadi popełnił samobójstwo w samobójczym zamachu bombowym, w wyniku którego zginęło także dwoje dzieci. Donald Trump, ówczesny prezydent, ogłosił, że kalifat jest „zniszczony”.
Jakie były najsłynniejsze ataki Państwa Islamskiego w Europie?
W listopadzie 2015 r. w skoordynowanych atakach bojowników przed salą koncertową i stadionem w Paryżu zginęło 130 osób, a zaledwie cztery miesiące później w zamachach bombowych na lotniskach i w transporcie publicznym w Brukseli zginęły 32 osoby.
Uważa się, że grupa ta zainspirowała ataki, w tym atak ciężarówką w Nicei na Riwierze Francuskiej w 2016 r., w którym zginęło co najmniej 80 osób, a setki zostało rannych w Dniu Bastylii oraz na London Bridge w 2017 r. Został też zadźgany nożem. W którym zginęło osiem osób, a kilkadziesiąt zostało rannych.
Czy w Stanach Zjednoczonych miały miejsce ataki inspirowane przez Państwo Islamskie?
W 2015 r. w strzelaninie w San Bernardino zginęło czternaście osób, których dokonał mąż i żona określani jako „zwolennicy” Państwa Islamskiego. W 2016 roku bandyta, który przysięgał wierność Baghdadiemu, zastrzelił 49 osób w nocnym klubie gejowskim w Orlando na Florydzie.
Jaki związek według podejrzeń Nowego Orleanu ma Shamsud-Deen Jabbar z Państwem Islamskim?
Według prezydenta Bidena oprócz czarnego sztandaru odzyskanego z jego ciężarówki weteran armii zamieścił przed atakiem filmy wideo sugerujące, że zainspirowała go grupa. Dochodzenie jest w toku.
Jaki jest obecny status Państwa Islamskiego?
Przez lata, które upłynęły od obalenia swojej ostatniej twierdzy we wschodniej Syrii, Państwo Islamskie miało trudności z zorganizowaniem większych operacji, a jego kurczące się siły dokonują głównie ataków gangsterskich i porwań wzdłuż granicy między Irakiem a Syrią.
A jak jest w innym miejscu na świecie?
Państwo Islamskie odniosło wielki sukces dzięki swojej zdecentralizowanej sieci oddziałów, która rozprzestrzeniła się w Afryce i częściach Azji.
Szczególnie potężnym sojusznikiem jest Państwo Islamskie – Chorasan – czyli ISIS-K – które w ubiegłym roku przeprowadziło coraz śmielsze ataki, w tym atak na moskiewską salę koncertową w marcu, w którym zginęło ponad 140 osób, oraz pogrzeb. podczas którego doszło do wybuchu bomby. marca w Iranie, w wyniku którego zginęło prawie 100 osób.
ISIS-K było również powiązane z zamachami bombowymi w sierpniu 2021 r., w których zginęło 13 członków amerykańskiej służby i około 170 Afgańczyków, gdy Stany Zjednoczone wycofywały się z Afganistanu.
Jak upadek dyktatury syryjskiej wpłynął na tę grupę?
Upadek rządu Bashara Assada w Syrii zwiększył obawy przed odrodzeniem się Państwa Islamskiego na terytorium krajowym, a niektórzy uważają, że jego odrodzenie już trwa. Pomimo ciągłych nacisków ze strony koalicji USA i sił lokalnych, w lipcowym raporcie Centralnego Dowództwa USA stwierdzono, że Państwo Islamskie przyznało się do większej liczby ataków w Iraku i Syrii w pierwszych sześciu miesiącach 2024 r. niż w całym 2023 r.
W oświadczeniu Centralnego Dowództwa Stanów Zjednoczonych z września ostrzegło, że grupa skupiała się szczególnie na uwolnieniu około 9 000 więźniów ISIS przetrzymywanych w ponad 20 ośrodkach detencyjnych w całej Syrii – co amerykański urzędnik określił jako oczekujące siły Państwa Islamskiego.
„Ucieczka dużej liczby bojowników ISIS stanowiłaby ogromne zagrożenie dla regionu i poza nim” – powiedział wówczas dowódca CENTCOM, gen. Michael Eric Kurilla.
Jakie są najnowsze ataki przeprowadzone przez podmioty powiązane z Państwem Islamskim?
W tym tygodniu Państwo Islamskie w Somalii poinformowało, że przeprowadziło atak z udziałem 12 bojowników i dwóch pojazdów opancerzonych, w wyniku czego zginęło ponad 20 żołnierzy. Eksperci twierdzą, że był to największy jak dotąd atak oddziału ISIS. W marcu oddział Państwa Islamskiego działający w zachodnioafrykańskim Nigrze przyznał się do ataku, w którym według niego zginęło 30 żołnierzy.
Boulos relacjonował z Bejrutu, a King z Waszyngtonu.