Dhaka:

Według doniesień mediów Bangladesz wprowadził nowe podręczniki, w których znajduje się informacja, że ​​Ziaur Rahman ogłosił niepodległość kraju w 1971 r., ale zamiast poprzednich podręczników uznanie za tę deklarację przypisano ojcu założycielowi Bangabandhu, szejkowi Mujiburowi Rahmanowi.

Gazeta Daily Star podała, że ​​w nowych podręcznikach dla uczniów szkół podstawowych i średnich wprowadzono kilka zmian. Podręczniki usunęły także tytuł „Ojca narodu” Mujibura Rahmana.

W nowych podręcznikach na rok akademicki 2025 będzie informacja, że ​​„26 marca 1971 r. Ziaur Rahman ogłosił niepodległość Bangladeszu, a 27 marca złożył kolejną deklarację niepodległości w imieniu Bangabandhu” – gazeta zacytowała profesora A.K.M zacytowano jako powiedzenie. , przewodniczący Krajowej Rady ds. Programów Programowych i Podręczników, jak stwierdzono.

Powiedział, że informacje te znajdują się w bezpłatnych podręcznikach, w których ogłaszane jest to ogłoszenie.

Jak podaje gazeta, autorka i badaczka Rakhal Raha, która była zaangażowana w proces wprowadzania zmian w podręcznikach, powiedziała, że ​​próbowała uwolnić podręczniki od „przesadzonych, narzuconych historii”.

„Ci, którzy poprawiali podręczniki, stwierdzili, że informacja o tym, że szejk Mujibur Rahman wysłał bezprzewodową wiadomość (Deklaracja Niepodległości), gdy był aresztowany przez armię pakistańską, nie była oparta na faktach, gdy był aresztowany przez armię pakistańską, więc postanowili ją usunąć”. Gazeta podała, że ​​wcześniej w podręcznikach od klas 1 do 10 zmieniano informację o tym, kto ogłosił niepodległość, w zależności od sprawującego władzę rządu.

Wśród zwolenników Ligi Awami powszechnie uważa się, że oświadczenie to złożył Mujibur Rahman, a Ziaur Rahman, szef armii, a później dowódca sektora podczas wojny wyzwoleńczej, przeczytał oświadczenie jedynie na polecenie Mujiba. Wcześniej Bangladesz podjął decyzję o rozpoczęciu procesu usuwania wizerunku szejka Mujibura Rahmana z banknotów wraz z demonetyzacją starych banknotów.

Decyzja ta nastąpiła po usunięciu ze stanowiska premiera 5 sierpnia jego córki Szejka Hasiny. Jego posągi i freski z jego wizerunkiem stały się celem po ucieczce jego córki do Indii.

Rząd tymczasowy odwołał także 15 sierpnia jako święto narodowe upamiętniające zabójstwo Mujibura Rahmana.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)


Source link