Na początku tego miesiąca Chiny zdeklarowany Nowa „linia bazowa” otacza rafę Scarborough, duży atol koralowy otoczony kilkoma rafami znajdującymi się tuż nad poziomem morza na Morzu Południowochińskim.
W ten sposób Chiny potwierdziły swoje roszczenia do suwerenności nad spornymi wodami, które stały się globalnym punktem zapalnym.
Była to z góry obliczona reakcja Filipin Prawo Wprowadzone dwa dni temu nowe prawo morskie miało na celu ochronę własnych roszczeń do rafy i innych spornych części morza.
Ta prawna zapłata stanowi kontynuację trwającego sporu o suwerenność i morze między Chinami a Filipinami (i innymi) na ważnym obszarze morskim, przez który jedna trzecia globalnych podróży służbowych.
Filipiny odrzuciły oświadczenie Chin jako naruszenie ich „długo ugruntowanej suwerenności nad morzem”. Sekretarz obrony Gilberto Teodoro Powiedział,
Widzimy rosnące żądanie Pekinu, aby zaakceptować nasze suwerenne prawa w regionie.
W miarę narastania napięć związanych z tymi roszczeniami stale rośnie ryzyko konfliktu morskiego między obydwoma krajami.
Co to jest rafa Scarborough?
Rafa Scarborough nazywa się po chińsku Huangyan Dao, a na Filipinach Bajo de Masinloc. Znajduje się na północny wschód od Morza Południowochińskiego, około 116 mil morskich (215 km) na zachód od filipińskiej wyspy Luzon i 448 mil morskich (830 km) na południe od kontynentalnej części Chin.
Podczas przypływu ogranicza się do kilku małych wysp, z których najwyższa znajduje się zaledwie 3 metry nad wodą. Jednak podczas odpływu jest to największy atol koralowy na Morzu Południowochińskim.
Chiny rości sobie suwerenność nad wszystkimi wodami, wyspami, rafami i innymi elementami Morza Południowochińskiego, a także nieokreślone „prawa historyczne” w ramach swoich roszczeń. linia dziewięciu kresekObejmuje także rafę Scarborough.
W ostatnich latach rafa była miejscem powtarzających się potyczek między Chinami a Filipinami. Od 2012 roku Chiny blokują filipińskim statkom rybackim dostęp do tutejszej cennej laguny. To skłoniło Filipiny do zwrócenia się o międzynarodowy arbitraż do Chin Konwencja Narodów Zjednoczonych o prawie morza (UNCLOS) w 2013 r.
Trzy lata później trybunał arbitrażowy Rząd Chiny nie mają historycznych praw do obszarów morskich, w przypadku których byłoby to sprzeczne z UNCLOS. trybunał także stwierdził Chiny „bezprawnie uniemożliwiły filipińskim rybakom prowadzenie tradycyjnego rybołówstwa na mieliźnie Scarborough”.
Chiny odmawiać Brać udział w sprawie arbitrażowej i zdecydowanie odrzucić jej orzeczenie jako „nieważne i nieważne” oraz „nie mające mocy wiążącej”.
Co Chiny zrobiły w tym miesiącu?
Chiny ogłosiły dokładną lokalizację punktów bazowych swoich roszczeń terytorialnych wokół rafy Scarborough, podając współrzędne geograficzne (długość i szerokość geograficzna) połączone liniami prostymi.
Deklarowanie tak zwanych „stanów bazowych” jest standardową praktyką w krajach, które chcą rościć sobie prawa do obszarów morskich wzdłuż swoich wybrzeży. Linie bazowe stanowią punkt wyjścia do pomiaru tych obszarów.
„Morze terytorialne” danego kraju mierzy się w odległości 12 mil morskich (22 km) od tej linii podstawowej. Na mocy traktatu UNCLOS państwo ma pełne prawa do suwerenności nad swoim terytorium, w tym nad dnem morskim, wodami, przestrzenią powietrzną i wszelkimi znajdującymi się tam zasobami.
Kraje chcą, aby ich linie bazowe znajdowały się jak najdalej od morza, aby móc maksymalnie wykorzystać strefy morskie, na których mogą uzyskać korzyści gospodarcze i egzekwować własne prawa.
Chiny nie są wyjątkiem. Podobnie jak w przypadku innych krajów (szczególnie w Azji), rysuje najbardziej hojne linie bazowe ze wszystkich – proste linie bazowe. Mogą one łączyć odległe obszary śródlądowe lub inne obszary przybrzeżne prostą linią, a nawet otaczać pobliskie wyspy.
Chiny szczególnie lubią proste linie bazowe. W 1996 r. odciągnął ich od większości wybrzeża kontynentalnego i wokół Wysp Paracelskich, spornego archipelagu na Morzu Południowochińskim. Chiny zdefiniowany Dodatkowe bezpośrednie linie bazowe zostaną ustalone w marcu w Zatoce Tonkińskiej do jej granicy lądowej z Wietnamem.
Chiny twierdzą, że działania te są zgodne z UNCLOS. Jednakże wykorzystanie przez nią bezpośrednich linii bazowych wokół rafy Scarborough jest sprzeczne z prawem międzynarodowym. Dzieje się tak, ponieważ UNCLOS zapewnia szczegółowe zasady dotyczące linii bazowych wokół skał, których Chiny nie przestrzegały.
Jednak z naszego przeglądu zdjęć satelitarnych wynika, że Chiny przesunęły zewnętrzne granice swojego morza terytorialnego jedynie o kilkaset metrów w dwóch kierunkach. Dzieje się tak dlatego, że jego proste linie podstawy w dużej mierze dotykają krawędzi klifu.
Zatem te nowe linie bazowe wokół rafy Scarborough są dość konserwatywne i obejmują znacznie mniejszy obszar Ameryka się bała,
NOWOŚĆ: Ministerstwo Spraw Zagranicznych ChRL (MSZ) opublikowało 10 listopada współrzędne wyznaczające podstawową linię morza terytorialnego, do której roszczona jest ChRL, wokół mielizny Scarborough.
Ogłoszenie przez ChRL terytorialnej linii podstawowej morza wokół Scarborough Shoal ma prawdopodobnie na celu legitymizację… pic.twitter.com/2VrI8Dqf6z
– Instytut Studiów Wojennych (@TheStudyofWar) 13 listopada 2024 r
Oświadczenie Chin wskazuje, że zrezygnowały z roszczeń do znacznie większego „przybrzeżnego archipelagu”, zwanego Wyspami Zhongsha.
Chiny od dawna twierdzą, że rafa Scarborough jest częścią większego archipelagu, który obejmuje także ławicę Macclesfield, położoną całkowicie pod wodą 180 mil morskich (333 km) na zachód. Wywołało to obawy, że Pekin mógłby wytyczyć linię bazową wokół całego archipelagu, uznając wszystkie znajdujące się w nim wody wyłącznie na własny użytek.
Trybunał Arbitrażowy Morza Południowochińskiego orzekł, że prawo międzynarodowe zabrania takich roszczeń. Wiele krajów mogło odetchnąć zbiorowo z ulgą, że Chiny zdecydowały się zgłosić bardzo niewielkie roszczenia do rafy Scarborough.
Znaczenie i przyszłe kroki?
Jednakże wyjaśnienia Chin dotyczące ich linii bazowych wokół rafy sugerują, że mogą one być bardziej asertywne w egzekwowaniu prawa w tym przypadku.
Chińska Straż Przybrzeżna tak Powiedział Zwiększy liczbę patroli na Morzu Południowochińskim, aby „zdecydowanie utrzymać porządek, chronić lokalne ekosystemy i zasoby biologiczne oraz chronić narodową suwerenność terytorialną i prawa morskie”.
Biorąc pod uwagę długą historię potyczek związanych z dostępem do połowów wokół rafy Scarborough, przygotowuje to grunt pod dalszą konfrontację.
A co z największą nagrodą na Morzu Południowochińskim? Wyspy Spratly,
Możemy teraz oczekiwać, że Chiny będą kontynuować swój długi, prosty marsz na południe od tej grupy wysp. Spratly to archipelag ponad 150 małych wysp, raf i atoli zajmujących około 240 000 kilometrów kwadratowych atrakcyjnych łowisk. Oprócz Chin, Filipiny i wiele innych krajów również zgłaszają takie roszczenia.
Można oczekiwać, że kraje te przeciwstawią się wszelkim próbom okrążenia wysp Spratly nowymi chińskimi liniami bazowymi.
,Autor: Yukong Wangwykładowca, Uniwersytet w Newcastle, Clive SchofieldProfesor, Australijskie Narodowe Centrum Zasobów Oceanicznych i Bezpieczeństwa (ANCORS), Uniwersytet w WollongongI Warwicka Gullettaprofesor prawa, Uniwersytet w Wollongong,
,oświadczenie o ujawnieniu: Clive Scofield był niezależnym biegłym wyznaczonym przez Filipiny w sprawie arbitrażowej na Morzu Południowochińskim. Warwick Gullett i Yukong Wang nie pracują, nie konsultują się, nie posiadają udziałów ani nie otrzymują funduszy od żadnej firmy lub organizacji, która mogłaby odnieść korzyść z tego artykułu, i nie mają żadnych istotnych powiązań poza swoim stanowiskiem akademickim. Przynależność nie została ujawniona).
Ten artykuł został ponownie opublikowany z Rozmowa Na licencji Creative Commons. przeczytaj oryginalny artykuł,
(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)