Coś niezwykłego wydarzyło się, gdy w zeszłym tygodniu reporter z Nowego Jorku zadzwonił pod bezpłatny numer 1-800. Powodem telefonu nie była chęć dotarcia do konkretnej infolinii produktowej, ale chęć dowiedzenia się o czymś zupełnie nowym.
Siedząc przy biurku, być może z pewnym niepokojem, wpisał numer w swoim telefonie – 1-800-242-8478. Po początkowej odmowie zadzwonił telefon. Telefon natychmiast odebrała kobieta. Rozmowa rozpoczęła się od wesołego „Cześć!” A to, co wydarzyło się później, wprawiło ją w osłupienie.
Wydawało się, że kobieta, która odebrała telefon, jest w stanie porozmawiać o wszystkim – od podania przepisu na ciasteczka z kawałkami czekolady po szczegółowe informacje na temat wojny secesyjnej.
1-800-242-8478 to w rzeczywistości 1-800-CHATGPT.
Czy to zmieni zasady gry?
Dziesięć dni temu OpenAI, twórca ChatGPIT, uruchomił usługę głosową w Stanach Zjednoczonych, szczególnie dla tych, którzy nie mają aplikacji lub nie są obeznani z technologią. Firma technologiczna wierzy, że może im to pomóc w uzyskaniu odpowiedzi, których potrzebują podczas rutynowej rozmowy telefonicznej – rozmowy z kimś, kto wydaje się miłym i pomocnym „człowiekiem”, z wyjątkiem tego, że jest sztuczną inteligencją, jest chatbotem.
Istnieją jednak pewne ograniczenia – chociaż sam numer jest bezpłatny, usługa jest bezpłatna tylko przez 15 minut miesięcznie i jest obecnie dostępna tylko w USA. OpenAI poinformowało, że uruchomiło usługę tekstową bezpośrednio w WhatsApp dla reszty świata. Numer jest ten sam – 1-800-CHATGPT.
Kevin Weil, dyrektor ds. produktu w OpenAI, powiedział, że te nowe funkcje to projekt, nad którym zespół pracował zaledwie przez kilka ostatnich tygodni. Firma uważa, że te dwie nowe funkcje są bardzo ważne, aby rozszerzyć zasięg sztucznej inteligencji i uczynić ją dostępną nawet dla tych, którzy nie mają dostępu do szybkiego Internetu.
Co ciekawe, OpenAI nie jest pierwszą firmą, która wprowadziła funkcję głosową w rozmowach telefonicznych. Google również zrobił coś podobnego 17 lat temu. Funkcja Google GOOG-411, czyli „Lokalne wyszukiwanie głosowe”, została wprowadzona na rynek w 2007 roku. Zapewnia przeszukiwanie katalogów firm w oparciu o rozpoznawanie mowy. Jednak w tajemniczy sposób zaprzestano jego stosowania w 2010 roku, a Google nigdy nie wyjaśnił przyczyny.
obawy
Chociaż dostępność rozwiązań na wyciągnięcie ręki ułatwia życie, wiele osób zgłosiło uzasadnione wątpliwości.
„Czy moje rozmowy będą nagrywane?”, „Czy mój głos i mowa zostaną wykorzystane jako próbka do szkolenia sztucznej inteligencji?”, „Czy mój głos może zostać odtworzony w przypadku wycieku danych?”, „Czy taka technologia może manipulować ludzkimi emocjami?” , „Czy ludzie mogą łączyć się emocjonalnie ze sztuczną inteligencją?”, „Czy to spowoduje, że ludzie będą szukać współpracy z sztuczną inteligencją?”, „Czy ludzie staną się zbyt zależni od chatbotów o ludzkim brzmieniu?”, „Czy to spowoduje te Ale jaki to będzie miało skutek na tych, którzy są sami? – Wiele takich prowokacyjnych pytań zadali użytkownicy online.
według A cnn W raporcie zapytanym, czy użytkownicy zgodzili się, aby OpenAI nagrywało lub przechowywało ich głosy podczas korzystania z tej funkcji, OpenAI przekazało im kopię swojej „Polityki prywatności” i podręcznika „Warunki korzystania”.
„Zanim użytkownicy będą mogli rozpocząć rozmowę telefoniczną z ChatGPT, muszą zaakceptować Warunki użytkowania i Politykę prywatności OpenAI, klikając przycisk, aby„ kontynuować ”połączenie” – poinformowano ich. Wszyscy użytkownicy otrzymują także informację, że OpenAI „może przeglądać dane ze względów bezpieczeństwa”.
Od non-profit do for-profit
W piątek OpenAI oficjalnie ogłosiło plany stworzenia całkowicie nowej struktury korporacyjnej, która prawdopodobnie zakończyłaby kontrolę nad nią przez organizację non-profit.
OpenAI zostało założone w 2015 roku jako organizacja non-profit. Później zmieniło się w przedsięwzięcie nastawione na zysk z ograniczonym limitem, co umożliwiło firmie technologicznej zarabianie pieniędzy na ograniczonym poziomie. Teraz powiedziano, że limit pułapu zostanie usunięty.
W poście na blogu OpenAI poinformowało, że planuje restrukturyzację jako „PBC nastawiona na zysk” lub Korporacja Pożytku Publicznego. Będzie to wymagało od spółki „zrównoważenia interesów akcjonariuszy, interesariuszy i interesu pożytku publicznego w procesie podejmowania decyzji”.
„Umożliwi nam to pozyskanie potrzebnego kapitału na tradycyjnych warunkach, takich jak inne w branży” – powiedział OpenAI.
Jednak wysiłki restrukturyzacyjne OpenAI mogą napotkać przeszkody, ponieważ Elon Musk podobno zwrócił się do amerykańskiego sądu o zablokowanie OpenAI przed przekształceniem się w dochodowe przedsięwzięcie.