Samolot pasażerski Jeju Air rozbił się w ścianę i stanął w płomieniach po tym, jak w niedzielę wypadł z pasa startowego na lotnisku Muan, kiedy najwyraźniej nie otworzyło się podwozie.
Ludzie złożyli kwiaty pod pomnikiem utworzonym w mieście Muen w południowej Korei Południowej, ku pamięci 179 osób zabitych w niedzielę w katastrofie samolotu pasażerskiego na lotnisku.
Samolot pasażerski Jeju Air uderzył w ścianę i stanął w płomieniach po tym, jak wypadł z pasa startowego na lotnisku Muan, gdy jego podwozie najwyraźniej nie otworzyło się.
Ministerstwo Transportu podało, że był to Boeing 737-800 wracający z Bangkoku.
Agencja informacyjna Yonhap podała w poniedziałek, że po katastrofie Seul nakazał inspekcje wszystkich modeli samolotów Boeing w kraju.
Podczas odprawy dla członków rodziny urzędnicy poinformowali, że 141 z ofiar z 1979 r. zostało tymczasowo zidentyfikowanych, a wszystkie ciała przeniesiono do tymczasowej kostnicy.
Na konferencji prasowej na międzynarodowym lotnisku Muan urzędnicy Ministerstwa Gruntów, Infrastruktury i Transportu powiedzieli reporterom, że pilot Jeju Air skontaktował się z kontrolą ruchu lotniczego i poinformował, że samolot zderzył się z ptakiem i został uratowany w wypadku zostało ogłoszone jakiś czas temu.
Kang Jung-hyun powiedział, że wieża kontrolna ostrzegła już odrzutowiec o „aktywności ptaków” w okolicy.
„Gdyby było więcej czasu, mogliby zażądać środków przygotowawczych, takich jak wysłanie wozów strażackich w stan gotowości i przygotowanie do awaryjnego lądowania. Zwykle w takich przypadkach pilot zgłasza takie prośby, a wieża kontrolna koordynuje działania, utrzymując zespoły straży pożarnej w gotowości” – powiedział.
Na nagraniu z wypadku transmitowanym przez południowokoreańskie kanały telewizyjne widać, jak samolot Jeju Air z dużą prędkością wypadł z pasa startowego, najwyraźniej z podniesionym podwoziem, przeleciał nad pasem startowym i wylądował na betonowej rampie na obrzeżach obiektu ścianę, powodując eksplozję. ,
Inne lokalne stacje telewizyjne wyemitowały materiał filmowy przedstawiający gęstą chmurę czarnego dymu unoszącą się z płonącego samolotu.
Szef straży pożarnej w Muan, Lee Jeong-hyeon, powiedział podczas odprawy telewizyjnej, że samolot został całkowicie zniszczony, a wśród gruzów można było rozpoznać jedynie część ogonową. Lee powiedział, że załogi rozważają różne możliwości ustalenia przyczyny katastrofy, w tym tego, czy samolot uderzył w ptaki.
Starszy urzędnik Ministerstwa Transportu Ju Jong-wan powiedział, że pracownicy odzyskali dane lotu i rejestrator rozmów w kokpicie z czarnej skrzynki samolotu, które zostaną zbadane przez ekspertów rządowych badających przyczyny katastrofy i pożaru.
Xu powiedział, że pas startowy na lotnisku Mu’an pozostanie zamknięty do 1 stycznia.
Ministerstwo transportu podało, że wśród pasażerów samolotu było dwóch obywateli Tajlandii. Premier Tajlandii Patongtarn Shinawatra w poście na Twitterze złożył kondolencje rodzinom ofiar wypadku.
Dyrektor tajlandzkiego lotniska Kerati Kijamanawat potwierdził w oświadczeniu, że lot Jeju Air nr 7C 2216 wystartował z lotniska Suvarnabhumi i nie było żadnych doniesień o nietypowych warunkach w samolocie lub na pasie startowym.
Jeju Air w oświadczeniu wyraził „głęboki żal” z powodu wypadku i zapewnił, że „dołoży wszelkich starań, aby zaradzić następstwom wypadku”.
Na telewizyjnej konferencji prasowej prezes Jeju Air, Kim Ee-bae, wyraził głęboki szacunek dla innych członków kadry kierowniczej wyższego szczebla i przeprosił rodziny pogrążone w żałobie, mówiąc, że czuje „pełną odpowiedzialność” za incydent.
Kim powiedział, że po rutynowych kontrolach firma nie stwierdziła żadnych problemów mechanicznych w samolocie i że będzie czekał na wyniki rządowego śledztwa w sprawie przyczyn incydentu.
Boeing oświadczył w oświadczeniu na Twitterze, że jest w kontakcie z Jeju Air i jest gotowy wesprzeć firmę w reakcji na wypadek.
„Składamy najszczersze kondolencje rodzinom, które straciły bliskich, a nasze myśli są z pasażerami i załogą” – powiedział Boeing.
Jest to najbardziej śmiercionośna katastrofa lotnicza w historii Korei Południowej.
Ostatni raz w kraju doszło do katastrofy lotniczej na dużą skalę w 1997 r., kiedy samolot koreańskich linii lotniczych rozbił się na Guam, w wyniku czego zginęło 228 osób.
W 2013 roku w San Francisco rozbił się samolot linii Asiana Airlines, w wyniku czego zginęły trzy osoby, a około 200 zostało rannych.