Seul:

Prezydent Korei Południowej Yoon Suk Yeol powiedział w środę, że zniesie stan wojenny zaledwie kilka godzin po jego wprowadzeniu, w krótkim i mylącym epizodzie określił opozycję jako „podmioty antypaństwowe”, które zagrażają demokracji w kraju, obwiniane jako „siły”.

Nieoczekiwane posunięcie Yoona – po raz pierwszy od ponad czterech dekad w Korei Południowej ogłoszono stan wojenny – zaniepokoiło Stany Zjednoczone i pozostałych sojuszników tego kraju.

Co wiemy o instalacji, jej usunięciu i co może się wydarzyć dalej?

– Jakie było ogłoszenie? ,

W dramatycznym, wyemitowanym późnym wieczorem w telewizji nadzwyczajnym przemówieniu do narodu, Yun ogłosił, że wprowadza stan wojenny, oskarżając opozycję o paraliżowanie rządu „działaniami antypaństwowymi”.

Szybko wydano sześciopunktowy rozkaz nowego dowódcy stanu wojennego, szefa sztabu armii, generała Parka En-su, zakazujący działalności politycznej i partii, „fałszywej propagandy”, strajków i „zgromadzeń podżegających do niepokojów społecznych”.

Zarządzenie objęło stan wojenny wszystkie media i nakazał całemu personelowi medycznemu, w tym strajkującym lekarzom, powrót do pracy w ciągu 48 godzin.

– Co się wydarzyło w parlamencie? ,

Siły bezpieczeństwa odgrodziły Zgromadzenie Narodowe, helikoptery wylądowały na dachu, a do budynku na krótko weszli żołnierze, najwyraźniej chcąc uniemożliwić prawodawcom wejście.

Udało się jednak wejść 190 parlamentarzystom i jednomyślnie zagłosowało za odrzuceniem deklaracji Yuna i wezwaniem do zniesienia stanu wojennego.

Na zewnątrz zgromadziły się setki protestujących, skandując wiele haseł żądających aresztowania Yoona.

– co było dalej? ,

Yoon ustąpił po głosowaniu parlamentarzystów. Jak podała agencja informacyjna Yonhap, jego gabinet zatwierdził także propozycję zniesienia tego nakazu.

„Zaledwie chwilę temu Zgromadzenie Narodowe zażądało zniesienia stanu wyjątkowego i wysłaliśmy żołnierzy do operacji stanu wojennego” – powiedział Yun w przemówieniu telewizyjnym około godziny 4:30 (19:30 czasu GMT). Wtorek).

Zgodnie z konstytucją Korei Południowej należy szanować głosowanie parlamentu za zniesieniem stanu wojennego.

– Dlaczego Yun to zrobił? ,

Yoon powiedział, że pracuje nad ochroną liberalnej demokracji w swoim kraju przed „elementami antypaństwowymi” i „zagrożeniami ze strony Korei Północnej”, ale podał niewiele szczegółów.

Choć nieoczekiwane, ogłoszenie to pojawiło się w kontekście trwającego sporu budżetowego między Yun a opozycyjną Partią Demokratyczną.

Opozycja obcięła około 4,1 biliona wonów (2,8 miliarda dolarów) z zaproponowanego przez Yuna budżetu na przyszły rok wynoszącego 677 bilionów wonów (2,8 miliarda dolarów), co skłoniło prezydenta do narzekań, że „obcinane jest wszystko, co jest niezbędne do realizacji podstawowych funkcji kraju, „głównych budżetów”. .

Alan Yu, były dyplomata amerykański, obecnie pracujący w Centrum Azji, powiedział: „Jest oczywiste, że Yun był wyjątkowo niepopularnym i nieskutecznym przywódcą i że trudno mu uzyskać jakiekolwiek poparcie społeczne dla tego, co próbuje zrobić”. To staje się trudne.” O amerykański postęp.

„Zastosowanie stanu wojennego wydaje się niemal desperackim posunięciem mającym na celu próbę włamania się w sensie politycznym i politycznym, ale naprawdę słabo wyszło na obu frontach”.

-Co dalej z Yoonem? ,

W kraju presja na Yoon wzrosła po nocnym wybuchu bomby.

Główna partia opozycyjna Korei Południowej oskarżyła Yoona o „bunt” i wezwała go do ustąpienia.

Główna grupa związków zawodowych w kraju również wezwała do „strajku generalnego na czas nieokreślony” do czasu rezygnacji z powodu „irracjonalnego i niedemokratycznego posunięcia”.

Partia Władzy Ludowej Yuna określiła jego próbę wprowadzenia stanu wojennego jako „godną z żalem” i zażądała pociągnięcia zaangażowanych osób do odpowiedzialności.

– Jaka była reakcja za granicą? ,

Korea Południowa jest kluczowym sojusznikiem Zachodu w Azji, postrzegana jako ważny bastion demokracji w regionie zdominowanym przez reżimy autorytarne, a dramat ten obserwuje się z niepokojem.

Waszyngton wyraził „ulgę, że prezydent Yoon uchylił swój stan wojenny”.

Wcześniej zarówno Wielka Brytania, jak i Niemcy oświadczyły, że uważnie monitorują rozwój sytuacji.

Chiny, kluczowy sojusznik uzbrojonej w broń nuklearną Korei Północnej, nawoływały swoich obywateli do zachowania ostrożności, podczas gdy Rosja – która sama zbliża się do Pjongjangu – określiła sytuację jako „niebezpieczną”.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)


Source link