Rząd Giorgii Meloni próbował odbudować swoją pozycję na Bliskim Wschodzie, stawiając na normalizację stosunków z Assadem w zamian za ochronę chrześcijan i powrót uchodźców.
Ostrożne stanowisko UE wobec nowego przywództwa Syrii podziela kluczowy gracz, który postawił na obalony obecnie reżim al-Assada: Włochy.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen udała się do Turcji, aby poznać plany Ankary dotyczące przyszłości jej sąsiada, natomiast Organizacja Narodów Zjednoczonych wysłała swojego specjalnego wysłannika do Damaszku, aby porozmawiał z nowymi przywódcami. Tymczasem wydaje się, że Rzym bezskutecznie próbował już swoich sił.
Jak Włochy próbowały ożywić stosunki z Syrią al-Assada
Rząd Meloniego od miesięcy rozważał zmianę pozycji na Bliskim Wschodzie i skupienie się na Damaszku. W raporcie francuskiego dziennika Le Monde określono je jako „przegrany zakład” w świetle zwycięstwa rebeliantów nad stolicą Syrii 8 grudnia.
W lipcu Włochy ogłosiły, że wyślą do Damaszku ambasadora Stefano Ravagnanana. Ravagnanan stacjonował wcześniej w Libanie. Dzięki temu posunięciu Włochy stały się pierwszym krajem UE i jedynym członkiem G7, który po trzynastu latach wojny domowej podjął próbę dyplomatycznej normalizacji stosunków z reżimem Bashara al-Assada.
Ravaganan nie przedstawił jeszcze swoich listów uwierzytelniających rządowi syryjskiemu po tym, jak 7 grudnia rebelianci zbliżający się do Damaszku dokonali nalotu na rezydencję dyplomatyczną. Decyzja włoskiego rządu o otwarciu misji dyplomatycznej wydaje się wyraźnym oderwaniem się od jego wieloletniego stanowiska w sprawie Syrii, tradycyjnie sprzymierzonego z Francją, Niemcami, Wielką Brytanią i USA.
Niedawny raport arabskiego wydania brytyjskiej gazety The Independent podkreśla rozmowę między szefem syryjskiego wywiadu Hassanem Lucknowem a jego włoskim odpowiednikiem na krótko przed upadkiem reżimu. Według Luca szef włoskiej agencji wywiadu zagranicznego (AISE) Giovanni Caravelli powiedział, że nie można ignorować wsparcia Rosji dla Syrii. Szczegóły wsparcia udzielanego przez AIES pod przewodnictwem Caravellego od 2020 roku pozostają jednak niejasne.
Luca nawiązał do „wsparcia, jakie otrzymał od szefa włoskich tajnych służb Giovanniego Caravellego, który wskazał, że nie można ignorować wsparcia Rosji dla Syrii”, nie precyzując jednak, jakiego rodzaju wsparcie obiecuje AES.
Rozmowy odbyły się po spotkaniu obu stron, które miało miejsce w poprzednich miesiącach, które podobno skupiało się na możliwości złagodzenia międzynarodowych sankcji nałożonych na Syrię w zamian za utworzenie bezpiecznej strefy wewnątrz kraju, do której mogliby powrócić syryjscy uchodźcy docierający do Europy. ,
„Le Monde” pisze, że włoski premier nie wykluczył rozmów po przesłuchaniu w tej sprawie w parlamencie i wspomniał, jak Ali Mamlouk, szef syryjskiego bezpieczeństwa narodowego, już objęty międzynarodowymi sankcjami w 2018 r., został przyjęty przez AIS w Rzymie .
Współpraca Rzymu i Damaszku na rzecz wspólnot chrześcijańskich i pomoc po trzęsieniu ziemi
Rząd Meloniego wznowił kontakty z władzami syryjskimi, koncentrując się początkowo na kwestiach humanitarnych, takich jak pomoc wysyłana drogą morską po trzęsieniu ziemi w Syrii i Turcji w lutym 2023 r.
Jest to pierwsza taka inicjatywa kraju UE od rozpoczęcia rewolucji w Syrii w 2011 r., w czasie, gdy reżim Assada, przy wsparciu Rosji i Iranu, bombarduje obszary zajęte przez rebeliantów i narusza prawa człowieka. Ciąg dalszy, jak donoszą organizacje . Na ziemi.
Ponadto w dalszym ciągu kładziono nacisk na mniejszości chrześcijańskie w kraju, mimo że Watykan wzywał do złagodzenia międzynarodowych sankcji wobec Damaszku.
11 grudnia minister spraw zagranicznych Antonio Tajani powtórzył, że ochrona chrześcijan w Syrii pozostaje „priorytetem” włoskiej polityki zagranicznej – oświadczenie to niewiele różni się od wypowiedzi innych krajów europejskich, które z radością przyjęły upadek Assada i ustanowienie Hayata Tahrira kontakt z Al-. Wieczór (HTS).
Znalezienie równowagi między symbolicznymi deklaracjami a zakulisową dyplomacją jest stałym elementem polityki międzynarodowej, a świat arabski w coraz większym stopniu pozwala, aby Syria al-Assada stała się jego własnością, aby przeciwstawić się wpływom Iranu w regionie.
Jak dotąd Włochy wspólnie z innymi krajami UE (m.in. Austrią, Niemcami, Szwecją i Danią) wstrzymują rozpatrywanie wniosków o azyl składanych przez obywateli Syrii.
Francuski dziennik stwierdził jednak w swoim raporcie, że Rzym pozostaje niepewny co do swojego stanowiska wobec tymczasowego rządu HTS, ryzykując kolejną „przegraną zakład”.