Iran twierdzi, że jest gotowy do negocjacji w sprawie swojego programu nuklearnego i rozwiania obaw Zachodu.

Reklama

Iran twierdzi, że jest gotowy do podjęcia nowych rozmów z krajami zachodnimi, aby omówić swój program nuklearny i złagodzić wszelkie obawy.

Teheran ma przeprowadzić rozmowy z Wielką Brytanią, Niemcami i Francją w szwajcarskiej Genewie w dniach 13 i 14 stycznia. W porządku obrad tych rozmów znajdzie się wysoce kontrowersyjny program nuklearny Iranu, a także kilka innych kwestii.

„Te rozmowy (odnoszące się do rozmów między Iranem a Wielką Brytanią, Niemcami i Francją) odbędą się w Genewie w przyszłym tygodniu, jak sądzę, 13 i 14 stycznia. Jest to kontynuacja naszych grudniowych rozmów z trzema krajami europejskimi i przedstawicielem UE ds. polityki zagranicznej. Omówiony zostanie szeroki zakres tematów, w tym kwestie regionalne, stosunki dwustronne z UE i kwestia nuklearna” – powiedział podczas regularnej konferencji prasowej rzecznik irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych Ismail Baghai.

W poniedziałek prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że prowadzona w Teheranie kampania wzbogacania uranu „jest bliska punktu, z którego nie ma odwrotu”. Francuski przywódca ostrzegł europejskich partnerów objętych porozumieniem nuklearnym z Iranem z 2015 r., aby rozważyli ponowne nałożenie sankcji w przypadku braku postępów.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Iranu wezwało Paryż do przeglądu swojego podejścia przed nowymi rozmowami, które określiło jako „niekonstruktywne”.

„Fałszywe twierdzenia rządu, który sam odmówił wypełnienia swoich zobowiązań wynikających z porozumienia nuklearnego i odegrał główną rolę w zdobyciu przez Izrael broni nuklearnej” – Esmail Baghai, dawniej , są kłamliwe i pretensjonalne”.

Prezydent-elekt USA Donald Trump, którego inauguracja ma nastąpić 20 stycznia, jednostronnie wycofał Stany Zjednoczone z porozumienia nuklearnego z Iranem i ponownie nałożył sankcje w 2018 r., podczas swojej pierwszej kadencji.

Jego polityka, mająca na celu wywarcie „maksymalnej presji” na Teheran, spowodowała znaczne szkody irańskiej gospodarce. Waluta krajowa, rial irański, odnotowała gwałtowny spadek wartości podczas prezydentury Trumpa.

Source link