Skywatchers będą mieli okazję zakończyć rok doświadczeniem rzadkiego zjawiska astronomicznego zwanego „Czarnym Księżycem”. Ten egzotycznie brzmiący termin jest często używany do opisania drugiego nowiu księżyca, który pojawia się w tym samym miesiącu kalendarzowym. Jest to zjawisko nieuznane oficjalnie w astronomii, jednak z biegiem lat zyskało popularność wśród astronomów-amatorów i obserwatorów gwiazd.
Według Obserwatorium Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych to wyjątkowe wydarzenie nastąpi 30 grudnia o godzinie 17:27 czasu wschodniego (22:27 GMT). Dla mieszkańców obu Ameryk ciemny księżyc będzie widoczny dopiero 30 grudnia, natomiast dla mieszkańców Europy, Afryki i Azji nastąpi to 31 grudnia 2024 roku. W Indiach zjawisko czarnego księżyca można zobaczyć około 3:57 rano. 31 grudnia.
Jak powstaje czarny księżyc?
Księżyc w nowiu ma miejsce, gdy Słońce i Księżyc mają tę samą długość geograficzną, a oświetlona strona Księżyca jest zwrócona w stronę przeciwną do Ziemi, przez co jest niewidoczna gołym okiem. Ponieważ cykl księżycowy trwa średnio 29,5 dnia, czasami w jednym miesiącu mogą wystąpić dwa nowie, powodując zjawisko czarnego księżyca. Przypomina to Błękitny Księżyc – zjawisko, gdy w ciągu jednego miesiąca pojawiają się dwie pełnie księżyca. Warto zauważyć, że Księżyc nie jest widoczny w tej fazie, chyba że nastąpi zaćmienie słońca.
Przeczytaj to także Google Doodle upamiętnia ostatnią grudniową połowę księżyca specjalną interaktywną grą
czego się spodziewać?
Chociaż sam Czarny Księżyc nie będzie widoczny, jego wpływ na nocne niebo jest znaczący. Ciemność pozwala na lepszą widoczność gwiazd, planet, a nawet odległych galaktyk. Lornetka lub teleskop może poprawić widok takich planet jak Jowisz, który będzie widoczny przez całą noc, i Wenus, która będzie jasna na wieczornym niebie.
Dla mieszkańców półkuli północnej konstelacje Oriona, Byka i Lwa będą wyraźnie widoczne na nocnym niebie. Dodatkowo Pas Oriona będzie doskonałym przewodnikiem, a Syriusz, najjaśniejsza gwiazda na nocnym niebie, świeci na południe.
Tymczasem na półkuli południowej Krzyż Południa (Crux) będzie widoczny wraz z Kanopusem, wyróżniającym się obiektem w konstelacji Kila.