Na Majotcie ogłoszono stan nadzwyczajnej klęski żywiołowej, gdy francuskie terytorium Oceanu Indyjskiego zmaga się ze zniszczeniami spowodowanymi przez cyklon Chido.

Co najmniej 31 osób zginęło, a tysiące nadal uważa się za zaginione po tym, jak w sobotę cyklon nawiedził małe wyspy – podają francuscy urzędnicy.

Tego typu stan nadzwyczajny ogłoszono po raz pierwszy we Francji.

Krok ten podjęto w czasie, gdy w czwartek prezydent Emmanuel Macron miał przybyć na Majottę.

„Czekamy na nich” – powiedziała Salama Ramia, francuska senator z Majotty.

Powiedział BBC, że priorytetem powinno być zapewnienie awaryjnej żywności: „Mamy nadzieję, że żywność dotrze dzisiaj lub jutro, ale jest to naprawdę pilne.

„Otworzono jeden lub dwa sklepy, ale nie wszyscy mają pieniądze na jedzenie, a nawet sklepy zaczynają pustoszeć, więc jedzenie jest dla mnie naprawdę ważne”.

Sytuacja nadzwyczajna, zaprojektowana specjalnie dla terytoriów zamorskich Francji, pozwala pokonać bariery administracyjne, aby szybciej i skuteczniej uporać się z kryzysem.

Został on aktywowany na okres jednego miesiąca, ale w razie potrzeby można go przedłużyć na okres dwóch miesięcy.

„W obliczu tej nadzwyczajnej sytuacji należy uruchomić nadzwyczajne zasoby, aby szybko przywrócić najważniejsze usługi i wdrożyć plan zrównoważonej odbudowy Majotty” – powiedział François-Noël Buffet, minister odpowiedzialny za terytoria zamorskie.

Służby ratunkowe dostarczają żywność i wodę, odśnieżają drogi, a także szukają osób zaginionych.

Pracownicy służby zdrowia obawiają się rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych, ponieważ mieszkańcy zgłaszali niedobór czystej wody pitnej, a sklepy racjonują zapasy.

Urzędnicy powiedzieli, że ich priorytetem jest ponowne uruchomienie uszkodzonych elektrowni wodnych.

Połowa obszaru pozostaje bez prądu. Wprowadzono nową godzinę policyjną Aby zapobiec grabieżom, ludzie muszą pozostać w swoich domach przez sześć godzin przez całą noc.

Majotta to jedna z najbiedniejszych części Francji, a wielu jej mieszkańców żyje w slumsach.

Administracja Macrona od kilku lat jest krytykowana za niedoinwestowanie na Majotcie.

Jest domem dla 100 000 migrantów ubiegających się o azyl we Francji i żyjących w nieformalnych osiedlach. Uważa się, że byli jednymi z najbardziej dotkniętych cyklonem.

Pragnienie – Najgorsza burza, jaka nawiedziła archipelag od 90 lat – W sobotę wiatr w porywach osiągnął prędkość ponad 225 km/h (140 mil/h), niwelując tereny, w których mieszkają ludzie w chatach pokrytych blachą, pozostawiając obszary brudu i gruzu.

Burza nawiedziła kontynent afrykański po Majotcie, zabijając co najmniej 45 osób w Mozambiku i 13 w Malawi.

Sprawdź najnowsze wiadomości ze świata pod linkiem poniżej:
Wiadomości ze świata || Najnowsze wiadomości || Wiadomości amerykańskie

link źródłowy

Source link