Wygenerowany przez sztuczną inteligencję obraz butelek wina (Źródło zdjęcia: Canva AI)

globalna produkcja wina Według Międzynarodowej Organizacji Wina i Winorośli (OIV) oczekuje się, że spadnie do najniższego poziomu od sześciu dekad. Spadek ten wynika głównie ze skutków zmian klimatycznych.
OIV szacuje, że całkowita produkcja wina w 2024 r. wyniesie od 227 do 235 milionów hektarów. Dane pochodzą z 29 krajów reprezentujących 85% światowej produkcji wina. Średnie szacunki dotyczące 231 mln hektarów oznaczają redukcję o 2% w porównaniu z 2023 r. i o 13% w porównaniu ze średnią z ostatnich 10 lat.
„Wyzwania klimatyczne na obu półkulach po raz kolejny w dużym stopniu przyczyniają się do zmniejszenia globalnej wielkości produkcji” – stwierdziła OIV w swoim raporcie. Organizacja podkreśliła wpływ ekstremalnych warunków pogodowych w głównych regionach winiarskich.
„Od 2023 r. ekstremalne lub nietypowe zjawiska pogodowe będą miały poważny wpływ na globalną produkcję, a wczesne przymrozki, obfite opady deszczu i długotrwała susza będą miały dramatyczne skutki. Produktywność winnicy,
Przewiduje się, że produkcja we Francji, największym producencie wina, spadnie w 2023 r. o znaczące 23%. Choć produkcja włoska nieznacznie wzrosła w porównaniu z ubiegłym rokiem, obecnie oczekuje się, że wyprzedzi ona Francję na pozycji głównego producenta.
OIV odnotowało pewne wyjątki od tendencji spadkowej. „Tylko niewielka grupa regionów – zwłaszcza Stany Zjednoczone i kilka krajów Europy Wschodniej, w tym Węgry, Gruzja i Mołdawia – cieszyła się korzystniejszymi warunkami klimatycznymi, osiągając średnie lub ponadprzeciętne wielkości produkcji”.

Source link