globalna produkcja wina Według Międzynarodowej Organizacji Wina i Winorośli (OIV) oczekuje się, że spadnie do najniższego poziomu od sześciu dekad. Spadek ten wynika głównie ze skutków zmian klimatycznych.
OIV szacuje, że całkowita produkcja wina w 2024 r. wyniesie od 227 do 235 milionów hektarów. Dane pochodzą z 29 krajów reprezentujących 85% światowej produkcji wina. Średnie szacunki dotyczące 231 mln hektarów oznaczają redukcję o 2% w porównaniu z 2023 r. i o 13% w porównaniu ze średnią z ostatnich 10 lat.
„Wyzwania klimatyczne na obu półkulach po raz kolejny w dużym stopniu przyczyniają się do zmniejszenia globalnej wielkości produkcji” – stwierdziła OIV w swoim raporcie. Organizacja podkreśliła wpływ ekstremalnych warunków pogodowych w głównych regionach winiarskich.
„Od 2023 r. ekstremalne lub nietypowe zjawiska pogodowe będą miały poważny wpływ na globalną produkcję, a wczesne przymrozki, obfite opady deszczu i długotrwała susza będą miały dramatyczne skutki. Produktywność winnicy,
Przewiduje się, że produkcja we Francji, największym producencie wina, spadnie w 2023 r. o znaczące 23%. Choć produkcja włoska nieznacznie wzrosła w porównaniu z ubiegłym rokiem, obecnie oczekuje się, że wyprzedzi ona Francję na pozycji głównego producenta.
OIV odnotowało pewne wyjątki od tendencji spadkowej. „Tylko niewielka grupa regionów – zwłaszcza Stany Zjednoczone i kilka krajów Europy Wschodniej, w tym Węgry, Gruzja i Mołdawia – cieszyła się korzystniejszymi warunkami klimatycznymi, osiągając średnie lub ponadprzeciętne wielkości produkcji”.
Strona główna Aktualności Co powoduje, że światowa produkcja wina osiągnęła najniższy poziom od 1961 roku?
Co powoduje, że światowa produkcja wina osiągnęła najniższy poziom od 1961 roku?
Wygenerowany przez sztuczną inteligencję obraz butelek wina (Źródło zdjęcia: Canva AI)