Według urzędników setki chińskich pracowników budowlanych zostało uratowanych z niewolniczych warunków na terenie fabryki BYD w Brazylii. BYD planuje rozwiązać umowę z Jinjiang Construction.
Około 163 obywateli Chin udało się uratować po tym, jak przyłapano ich na pracy w „niewolniczych” warunkach na placu budowy w północno-wschodniej Brazylii, gdzie buduje fabrykę chiński producent pojazdów elektrycznych BYD – poinformowały we wtorek władze.
Prokuratura pracy podała, że pracownicy zostali zatrudnieni w Chinach przez firmę Jinjiang Construction Brazil, jednego z wykonawców budowy, która znajduje się w Camacari, mieście w obszarze metropolitalnym Salvador.
Urzędnicy podali, że spółka Jinjiang Construction Brazil skonfiskowała paszporty pracowników i wstrzymała 60% ich wynagrodzeń. W oświadczeniu stwierdzono, że ci, którzy odeszli z pracy, będą musieli zapłacić firmie za przelot i bilety powrotne z Chin.
Prokuratura udostępniła nagrania z akademików, w których przebywali pracownicy budowlani. Na nagraniu widać pokoje z łóżkami, bez materacy i bez miejsca na rzeczy osobiste pracowników.
BYD rozwiąże umowę z firmą budowlaną
BYD, czyli Build Your Dreams, to jeden z największych na świecie producentów samochodów elektrycznych. Firma oświadczyła w poniedziałek wieczorem, że „natychmiast rozwiąże umowę” z Jinjian Group i „rozważa inne odpowiednie środki”.
BYD twierdzi, że pracownicy w Jinjiangu będą na razie kwaterowani w pobliskich hotelach i że decyzja o wstrzymaniu prac w tym miejscu nie zaszkodzi im.
Firma podała, że w ciągu ostatnich kilku tygodni zmieniała warunki pracy na placu budowy i poinformowała wykonawców, że konieczne będzie wprowadzenie „korekt”.
Prokuratorzy stwierdzili, że warunki sanitarne w siedzibie BYD w Kaimakari były szczególnie trudne. Na 31 pracowników przypadała tylko jedna toaleta, co zmuszało ich do wstawania o 4:00, ustawiania się w kolejce i bycia gotowym do wyjścia do pracy o 5:30.
Zgodnie z prawem brazylijskim warunki przypominające niewolnictwo charakteryzują się pracą przymusową lub wyczerpującymi godzinami pracy, poddaniem się nieodpowiednim warunkom pracy oraz ograniczeniom swobody przemieszczania się pracowników.
dodatkowe źródła • AP