Apple planuje rozpocząć swoją przygodę z generatywną sztuczną inteligencją od przeniesienia złożonych zapytań do chipów M2 Ultra działających w centrach danych, zanim przejdzie na bardziej zaawansowane chipy M4.

Bloomberga raporty że Apple planuje umieścić swoje M2 Ultra na serwerach w chmurze, aby uruchamiać bardziej złożone zapytania AI, podczas gdy proste zadania są przetwarzane na urządzeniach. Dziennik Wall Street wcześniej zgłoszony że Apple chciał stworzyć niestandardowe chipy, które można było wprowadzić do centrów danych, aby zapewnić bezpieczeństwo i prywatność w ramach projektu, który według publikacji nazywa się Project ACDC, czyli Apple Chips in Data Center. Jednak obecnie firma uważa, że ​​jej istniejące procesory mają już wystarczające elementy bezpieczeństwa i prywatności.

Chipy zostaną wdrożone w centrach danych Apple, a ostatecznie na serwerach obsługiwanych przez strony trzecie. Apple obsługuje własne serwery w całych Stanach Zjednoczonych i pracuje nad rozwiązaniem nowe centrum w Waukee w stanie Iowaktóre po raz pierwszy ogłosił w 2017 r.

Chociaż Apple nie rozwinęło się tak szybko w zakresie generatywnej sztucznej inteligencji, jak konkurenci, tacy jak Google, Meta i Microsoft, firma prowadzi badania nad tą technologią. W grudniu zespół badawczy Apple zajmujący się uczeniem maszynowym wydał MLXframework do uczenia maszynowego, który może sprawić, że modele AI będą działać wydajnie na krzemie Apple. Firma publikuje również inne badania dotyczące modeli sztucznej inteligencji, które na to wskazują jak sztuczna inteligencja mogłaby wyglądać na jej urządzeniach oraz w jaki sposób istniejące produkty, takie jak Siri, może otrzymać aktualizację.

Apple położył duży nacisk na wydajność sztucznej inteligencji w swoich urządzeniach zapowiedź nowego chipa M4twierdząc, że jego nowy silnik neuronowy to „skandalicznie potężny chip dla sztucznej inteligencji”.

źródło