Peter Ostrum urodził się w Dallas w Teksasie w 1957 roku, ale większą część swojego dzieciństwa spędził w Cleveland w stanie Ohio. To właśnie w Cleveland zaczął profesjonalnie grać i brał udział w przedstawieniach teatralnych dla dzieci w Cleveland Play House. Legenda głosi, że w 1970 roku łowcy talentów z wytwórni Paramount przeszukiwali kina dla dzieci w poszukiwaniu potencjalnych aktorów, którzy mogliby zagrać pięcioro głównych dzieci w filmowej adaptacji opartej na słodyczach powieści Roalda Dahla z 1964 roku „Charlie i fabryka czekolady”.

12-letni Ostrum został poproszony o pozowanie do zdjęć polaroidowych i nagrano, jak czytał na magnetofonie fragmenty książki Dahla. Zaśpiewał także „My Country 'Tis of Thee” jako dowód swoich zdolności wokalnych. Zdjęcia i nagrania zostały następnie przewiezione do Nowego Jorku i pokazane producentom filmu. Ostrum był doskonały i pokonał kilkoro innych dzieciaków w roli Charliego Bucketa. Doświadczenie na scenie dało mu przewagę. „Willy Wonka i fabryka czekolady” (zmieniony tytuł, aby podkreślić zwariowanego czekoladnika z filmu, z Genem Wilderem w roli głównej) został nakręcony w Niemczech pod koniec lat 70. i miał premierę w Stanach Zjednoczonych 30 czerwca 1971 roku.

„Willy Wonka” spotkał się z uznaniem krytyków. Roger Ebert przyznał mu cztery gwiazdkiPorównywano go do „Czarnoksiężnika z krainy Oz”. Nie odniósł jednak wielkiego sukcesu w teatrach i przez wiele lat pozostawał w zapomnieniu. Dopiero wygaśnięcie praw do dystrybucji Paramount i zakup filmu przez Warner Bros. w latach 80. zyskał na popularności. WB często pokazywało w telewizji „Willy’ego Wonka”, a kiedy eksplodował rynek VHS, film był szeroko rozpowszechniany. Odkryło go nowe pokolenie i stało się popularną sensacją kultową.

Choć można to uznać za historię sukcesu, 12-letni Peter Ostrom prawdopodobnie nie był zadowolony, że jego film poniósł porażkę kasową. Ostrum udzielił kilku wywiadów na temat swoich dni w „Willy Wonka”. I jak jego kariera utknęła w martwym punkcie, gdy był w szkole średniej.

Peterowi Ostromowi zaproponowano kontrakt na trzy obrazy, ale go odrzucił

W wywiadzie dla NPR w 2000 rOstrom powiedział, że praca nad „Willym Wonką” była dla niego jak pobyt na wymianie studenckiej, ponieważ aby kontynuować naukę, musiał mieszkać w Niemczech przez około trzy miesiące. Miał nawet okazję zobaczyć wczesną budowę Olympiaparku, zbudowanego na nadchodzące Igrzyska Olimpijskie w 1972 roku. Na pamiątkę zachował jedną z klapsów z filmu. Ogólnie rzecz biorąc, dobrze się bawiliśmy podczas kręcenia „Willy’ego Wonki”. W filmie dokumentalnym „Remembering Gene Wilder” z 2023 roku Ostrum opisał, jak fajnie było pracować z Wilderem, zadał sobie trud rozmowy z dziecięcymi aktorami i traktował ich jak innych profesjonalistów.

Przed premierą „Willy Wonka i fabryka czekolady” wyglądał na potencjalny hit wytwórni Paramount (dziwny pomysł, biorąc pod uwagę, jak dziwaczny jest ten film). Ostrum przedstawił film tak dobrze, że David L. Wolper zaproponował mu kontrakt na trzy zdjęcia, myśląc, że znalazł nową, dziecięcą gwiazdę, która będzie opłacalna. Jednak Ostrom odrzucił ofertę. Już w tym wieku rozumiał, że kontrakty ograniczają aktorów do określonych projektów i wolał sam wybierać, w jakich filmach i kiedy będą pracować. Zamiast tego Ostrom wrócił do szkoły, aby się uczyć.

Ostrum nadal brał udział w przesłuchaniach do ról scenicznych, ale nigdy nie zyskał żadnej popularności. „Willy Wonka” był bombą, więc nie wpłynęło to zbytnio na jego karierę. Kiedy Ostrom miał około 17 lat i nie widział żadnych większych możliwości, wycofał się z aktorstwa. Ostrum nie lubił blasku reflektorów, odmawiał wielu wywiadów i unikał „Willy’ego Wonki”, woląc rozmawiać o czym innym. Przez lata w „Willym Wonce” opowiadał też ludziom, że to nie on, ale jego brat. W wywiadzie dla NPR Ostrum przyznał, że swoją rolę utrzymywał w tajemnicy nawet przed żoną. Nie poruszał tego tematu aż do pierwszego spotkania z matką swojej żony. chciał normalnej pracy,

Doktor Ostrom jest obecnie na emeryturze zarówno weterynaryjnej, jak i aktorskiej

Po przejściu na emeryturę Ostrum zajął się nową pasją: weterynarią. Rodzina Ostruma kupiła konia, gdy był nastolatkiem, a młody człowiek był pod wielkim wrażeniem weterynarza, który przyjechał opiekować się zwierzęciem. Po ukończeniu szkoły średniej Ostrum wziął rok przerwy i przeprowadził się do Pensylwanii, aby ubiegać się o pracę w Delaware Equine Center, które zajmowało się pielęgnacją koni. Ostrum był na rozdrożu; Mógłby wrócić do Kalifornii i jako młody dorosły kontynuować karierę aktorską albo pójść do szkoły i zostać weterynarzem. Postanowił zrobić to drugie. W 1984 r. Uzyskał stopień doktora medycyny weterynaryjnej w Cornell,

Doktor Ostrom większość swojej kariery lekarskiej spędził pracując w Countryside Veterinary Clinic w Nowym Jorku, opiekując się krowami i końmi. Ostrum, obecnie 67-letni, od roku przeszedł na emeryturę. Od dawna opiekuje się zwierzętami i żyje swoją prawdziwą pasją. Z żoną Lorettą ma dwójkę dzieci.

Przez lata dr Ostrum od czasu do czasu pojawiał się w „Willy Wonka w fabryce czekolady”. W 2013 roku on i niektórzy z jego współpracowników z „Wonki” wystąpili jako jurorzy w odcinku „Top Chef: Just Desserts”. Występował przy kilku edycjach DVD „Willy’ego Wonki”, a jego twarz stała się bardziej widoczna teraz, gdy film stał się fenomenem ikonicznym. Czasami wykorzystuje swoją sławę w lukratywnych umowach sponsorskich; Kiedyś pomógł Dunkin’ Donuts promować bezpłatne bilety kolejowe w Massachusetts.

Wygląda na to, że doktor Ostrom zawsze żył tak, jak chciał. A okazjonalny czek z tantiem na kwotę 10 dolarów zawsze przypomina mu o filmie, który nakręcił, gdy miał 12 lat.

Source link