Zdaniem walijskiego aktora Johna Rhys-Daviesa kultura Zachodu – i jej korzenie w wartościach judeochrześcijańskich – to zjawisko warte celebrowania.
Słynna gwiazda „Władcy Pierścieni” rozmawiała niedawno z CBN News, wyjaśniając, że świat zachodni powinien być „bardzo dumny” z kultury, którą stworzył, zwracając uwagę na jego wiarę w zasady chrześcijańskie.
Odnosząc się do „cywilizacji zachodniej, europejskiej, judeochrześcijańskiej”, określił obecne pokolenia jako „spadkobierców jednego z najwspanialszych osiągnięć ludzkości”.
Posłuchaj najnowszego odcinka „Szybkiego Startu”
„Czy są w tym jakieś wady, to prawda” – powiedział. „Ale nie zapominajmy, że tak naprawdę to chrześcijanie powiedzieli: «Niewolnictwo jest moralnie złe i powinniśmy się go pozbyć.[…]Musimy je wyeliminować ze społeczeństwa. świecie” i tak się stało… Cała nasza demokracja wywodzi się od tych pierwszych chrześcijan.
Mówiąc o zachodnich stylach rządów – które w USA są republiką konstytucyjną – Rhys-Davies przypisuje chrześcijanom i deistom ustanowienie najbardziej wolnej formy samorządu na świecie.
Pierwsi wierzący – stwierdził – argumentowali: „Z pewnością to, w co wierzę i moje oddanie mojemu Bogu, musi przeważać nad naleganiami cesarza, abym go czcił”. Aktor wyjaśnił chrześcijanom opowiadającym się za „prawem do osobistego sumienia”, „do przebywania z ludźmi, którzy myślą tak jak ty”, wolnością „wyrażania tego, co myślisz” i „nie więzieniem za swoje przekonania”.
Wartości te, powiedział Rhys-Davies, stanowią podstawę demokracji, „chwałę rodzaju ludzkiego” i „niewątpliwie najlepszy sposób organizowania ludzi pod względem politycznym i społecznym, jaki będziemy mieć”.
Chociaż Rice-Davies nie uważa się za osobę wierzącą, z pewnością czuje więź z wiarą, w której została wychowana. To właśnie częściowo zainspirowało go do pracy jako gawędziarz Wydaj ponownie podcast Opowieść o klasycznej historii XIX-wiecznego powieściopisarza Charlesa Dickensa „Opowieść wigilijna”.
Rhys-Davies wyjaśnił, że każdy godny aktor powinien skorzystać z okazji i pracować nad Dickensem.
Powiedział: „Zawsze korzystasz z możliwości zagrania Dickensa, nawet jeśli robiłeś już wcześniej różne jego wersje”. „Każdy aktor wie, że występem tak naprawdę rządzą słowa – scenariusz – i ilekroć pojawia się szansa pracy ze światowej klasy pisarzem, powinieneś z niej skorzystać – niezależnie od tego, czy możesz to zrobić, czy nie; Po prostu weź to i ucz się.”
Uniwersalnym urokiem „Opowieści wigilijnej” – stwierdził Rhys-Davies – jest jej odkupieńczy wątek – owoc jej autora. możliwa wiara chrześcijańska,
„Podoba nam się pomysł, że niezależnie od tego, jak bardzo poniesiemy porażkę, możemy się zmienić i zacząć od nowa” – powiedział. „miejmy nadzieję. W mrokach zimy jest nadzieja.