Palestyńscy lekarze poinformowali, że co najmniej 22 osoby, w tym pięcioro dzieci, zginęły w nocnych i niedzielnych izraelskich atakach na Strefę Gazy.
Według ministerstwa zdrowia Gazy co najmniej osiem osób, w tym troje dzieci, zginęło w ataku na szkołę, w której mieszczą się przesiedleńcy, w mieście Gaza. Obrona Cywilna, jednostka udzielająca pierwszej pomocy powiązana z rządem kierowanym przez Hamas, powiedziała wcześniej, że wśród zabitych było czworo dzieci.
Izraelskie wojsko oświadczyło, że przeprowadziło precyzyjny atak na ukrywających się tam bojowników Hamasu.
Według Szpitala Męczenników Al-Aksa, który otrzymał ciała, co najmniej osiem osób zginęło, w tym trzy kobiety i dwoje dzieci, w ataku na dom w centrum miasta Dajr al-Balah, który odbył się pod koniec soboty. Według lokalnych szpitali w niedzielę w oddzielnych atakach zginęło sześć innych osób.
Armia nie skomentowała tych ataków od razu.
Ponad 14 miesięcy po wojnie z Hamasem Izrael w dalszym ciągu codziennie przeprowadza ataki w Gazie. Mówi, że atakuje wyłącznie terrorystów i oskarża ich o ukrywanie się wśród ludności cywilnej, ale w zamachach często giną kobiety i dzieci.
Ostatnio wydawało się, że Izrael i Hamas zbliżają się do porozumienia o zawieszeniu broni, które obejmowałoby uwolnienie izraelskich zakładników i więźniów palestyńskich, pozostaje jednak wiele przeszkód, a długotrwałe rozmowy pośrednie wielokrotnie utknęły w martwym punkcie.
Izrael zezwala włoskiemu kardynałowi na wjazd do Gazy
W międzyczasie władze izraelskie zezwoliły kardynałowi Pierbattista Pizzaballa, przywódcy Kościoła katolickiego w Ziemi Świętej, na wjazd do Gazy i odprawienie przedświątecznej mszy z członkami małej wspólnoty chrześcijańskiej w tym regionie.
Dziesiątki wiernych zebrało się w kościele Świętej Rodziny w mieście Gaza, gdy Pizzaballa i inni księża odprawiali mszę. Choinkę udekorowano złotymi ozdobami i migoczącymi białymi światełkami, a ministranci ubrani w czerwono-białe szaty trzymali świece.
„W Boże Narodzenie świętujemy światła i zastanawiamy się, gdzie są światła. To jedno z tych miejsc, gdzie pali się światło” – stwierdziła Pizzaballa.
W tłumie można było usłyszeć brzęczenie izraelskich dronów unoszących się nad głowami, dźwięk, który podczas wojny stał się wszechobecny w całej Gazie.
Rzadka wizyta łacińskiego patriarchy w Gazie miała miejsce dzień po tym, jak papież Franciszek ponownie skrytykował działania Izraela w Gazie. Franciszek powiedział w sobotę, że jego wysłannicy nie mogli wejść na ten obszar z powodu izraelskiego bombardowania.
„Dzieci zostały wczoraj zbombardowane. To okrucieństwo, to nie wojna” – powiedział Franciszek podczas corocznych życzeń bożonarodzeniowych w Watykanie.
Papież wezwał niedawno do wszczęcia śledztwa w celu ustalenia, czy działania Izraela w Gazie stanowią ludobójstwo, do takiego wniosku doszły później Amnesty International i Human Rights Watch. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości bada zarzuty ludobójstwa stawiane Izraelowi przez Republikę Południowej Afryki.
Izrael, który powstał jako schronienie dla Żydów po nazistowskim ludobójstwie, zdecydowanie odrzuca takie zarzuty. Twierdzi, że poczyniła ogromne wysiłki, aby chronić ludność cywilną, a jedynie jest w stanie wojny z Hamasem, który oskarża o popełnienie ludobójczej przemocy w wyniku ataku podżegającego do wojny.
Bojownicy pod przywództwem Hamasu zaatakowali południowy Izrael w niespodziewanym ataku 7 października 2023 r., zabijając około 1200 osób, głównie cywilów, i uprowadzając około 250 osób. W Gazie nadal przebywa około 100 zakładników, z których co najmniej jedna trzecia uważa się za zmarłą.
Według Ministerstwa Zdrowia Gazy, które w swoich obliczeniach nie rozróżnia bojowników i cywilów, w wyniku izraelskich bombardowań i ofensywy naziemnej w Gazie zginęło ponad 45 000 osób, z czego ponad połowę stanowią kobiety i dzieci.
Atak spowodował powszechne zniszczenia i czasami wysiedlił około 90% z 2,3 miliona mieszkańców Gazy. Gdy nadchodzi mroźna i mokra zima, setki tysięcy ludzi pakuje się do brudnych obozów namiotowych wzdłuż wybrzeża.
Izrael prowadzi od początku października zakrojoną na szeroką skalę kampanię w północnej Gazie, walcząc z Hamasem w najbardziej odizolowanej i poważnie zniszczonej części terytorium. Tysiące ludzi uciekło, ponieważ wojsko zarządziło całkowitą ewakuację i nie wpuściło prawie żadnej pomocy humanitarnej.
Izraelski organ wojskowy nadzorujący sprawy cywilne w Gazie, znany jako COGAT, oświadczył, że ewakuował ponad 100 pacjentów, opiekunów i inne osoby ze szpitali Kamal Adwan i al-Awda na dalekiej północy. COGAT stwierdził, że ułatwił także dostarczenie szpitalom 5000 litrów paczek z paliwem i żywnością.