Wraz z oświadczeniem państwa Albania dołącza do rosnącej listy krajów, które zakazały lub tymczasowo zablokowały TikTok zakaz na rok Ze sceny.
Decyzja ta zapadła po ogólnokrajowych protestach niepokoje rządowe W listopadzie 14-letni chłopiec został zamordowany przez jednego z kolegów z klasy, który później udostępnił zdjęcia skutków na Snapchacie. Premier Albanii Edi Rama stwierdził, że media społecznościowe, zwłaszcza TikTok, podsycają rosnącą przemoc wśród młodzieży w kraju. „TikTok nie będzie istniał w Republice Albanii” Powiedział Ram A. „TikTok to bandyta z sąsiedztwa. Wygnamy tego bandytę z naszej okolicy na rok”.
Które kraje zakazały TikTok?
Tweet mógł zostać usunięty
Oprócz zakazu Ram powiedział, że rząd go wprowadzi nowe programy W zeszłym miesiącu przywódcy kraju spotykali się z nauczycielami, uczniami, rodzicami i psychologami, aby rozwiać rosnące obawy dotyczące mediów społecznościowych i dzieci, a także edukować dzieci i wspierać rodziców. Nie podano wówczas żadnych dalszych szczegółów.
możliwa do zmiażdżenia prędkość światła
Inne kraje badają bardziej rygorystyczne przepisy mające na celu ogólną ochronę nieletnich przed platformami mediów społecznościowych, dodając te kwestie do większych roszczeń dotyczących bezpieczeństwa cyfrowego i narodowego. Kraje Ameryki Północnej, Europy i Azji nałożyły różne ograniczenia na TikTok. Wymóg zbycia TikToka w USA, będący de facto zakazem, ma zacząć obowiązywać 19 stycznia, a obecnie oczekuje się na złożenie odwołania do Sądu Najwyższego, przy czym TikTok i inne podmioty twierdzą, że narusza to wolność słowa. W maju ponadpartyjna grupa ustawodawców przedstawiła projekt ustawy zakazać korzystania z mediów społecznościowych Dla osób w wieku 13 lat i młodszych.
W listopadzie Australia nałożyła całkowity zakaz korzystania z mediów społecznościowych przez dzieci poniżej 16 roku życia, nakładając na firmy zajmujące się mediami społecznościowymi obowiązek trzymania wspomnianych użytkowników z dala od platform. Zakaz ten obejmie m.in. Instagram, TikTok, Facebook, X i YouTube. Wielka Brytania debatuje obecnie nad podobnym zakazem mediów społecznościowych.
Eksperci są jednak podzieleni co do tego, czy wprowadzenie ograniczeń w mediach społecznościowych jest rozwiązaniem właściwym. W dużym raporcie organizacji non-profit Narodowej Akademii Nauk, Inżynierii i Medycyny odmówiono zalecenia zakazu platform, argumentując, że obecne badania dotyczące negatywnych skutków mediów społecznościowych dla zdrowia psychicznego nie są wystarczająco mocne, aby uzasadnić bezpośrednie dowody mogące sugerować związek przyczynowo-skutkowy relacje. Zamiast tego, zdaniem komisji, prawodawcy powinni rozważyć wprowadzenie silniejszych standardów branżowych i przejrzystości.