Decyzję skrytykowali wpływowi przedstawiciele biznesu, którzy twierdzą, że wysokie stopy utrudniają działalność gospodarczą i hamują wzrost.
Bank centralny Rosji ogłosił, że utrzyma referencyjną stopę procentową na rekordowym poziomie 21% pomimo ostrej reakcji wpływowych liderów biznesu.
Decyzja ta nastąpiła pomimo wysokiej inflacji konsumenckiej, napędzanej wydatkami wojskowymi na wojnę Kremla z Ukrainą.
Prezes banku centralnego Elvira Nabiullina uzasadniła to posunięcie, twierdząc, że akcja kredytowa dla przedsiębiorstw stała się bardziej rygorystyczna niż oczekiwano po podwyżce stóp procentowych w październiku, która zepchnęła benchmark do obecnego rekordowo niskiego poziomu.
Bank centralny pozostawił perspektywy wzrostu otwarte na swoim następnym posiedzeniu i podał, że inflacja ma w przyszłym roku spaść do 4% rocznie z obecnych 9,5%.
Fabryki produkują wszystko, czego potrzebuje wojsko, od pojazdów po odzież, a płace rosną z powodu niedoboru siły roboczej. Duże premie za wpisowe zwiększają także liczbę rubli na kontach bankowych, które można wydać, co podnosi ceny.
Dodatkowo słaby rubel rosyjski doprowadził do wzrostu cen towarów importowanych, takich jak samochody i elektronika użytkowa, z Chin, które stały się największym partnerem handlowym Rosji po tym, jak zachodnie sankcje zerwały więzi gospodarcze z Europą i USA.
Wydatki Rosji na cele wojskowe są w dużej mierze możliwe dzięki eksportowi ropy, który przeniósł się z Europy do nowych klientów w Indiach i Chinach, którzy są mniej skłonni do przestrzegania sankcji, narzucając górny pułap cenowy na sprzedaż rosyjskiej ropy wynoszący 57 euro.
Krytycy twierdzą, że wysokie stopy hamują działalność gospodarczą i gospodarkę.
Wyższe stopy procentowe mogą zmniejszyć inflację, ale mogą również sprawić, że uzyskanie kredytu potrzebnego do prowadzenia działalności i inwestowania będzie droższe dla przedsiębiorstw.
Do krytyków należą Siergiej Czemezow, szef kontrolowanej przez państwo grupy obronno-technologicznej Rostec, a także magnat stalowy Aleksiej Mordaszow.
Decyzja ta postawiła prezydenta Rosji Władimira Putina w trudnej sytuacji, ponieważ wielu krytykujących to posunięcie pochodzi z Kremla.
Uwidacznia się także rosnąca rozbieżność między prezydentem a bankiem centralnym, a Putin przyjmuje krytykę, stwierdzając, że „część ekspertów uważa, że bank centralny mógł być bardziej skuteczny i zaczął wykorzystywać pewne narzędzia wcześniej”.
Putin musi wesprzeć gospodarkę i zapewnić stabilność społeczną, mówi Alexander Colliander, starszy pracownik Centrum Analiz Polityki Europejskiej. „A inflacja nie jest dobrą receptą na utrzymanie stabilności społeczeństwa. Co więcej, musi prowadzić własną wojnę, a państwo nie ma wystarczających zasobów, aby osiągnąć wszystkie trzy cele – wzrost, stabilne ceny i wydatki na wojsko”.
„Nabiullina nie przejmuje się presją ze strony biznesmenów” – mówi Colliander. „Jest bardzo niezależna i wie, że ma za sobą Putina. Jednak ogólne spowolnienie gospodarcze z pewnością odegrało pewną rolę.
W zeszłym miesiącu bank centralny zaczął szukać innych sposobów zaostrzenia akcji kredytowej w celu ograniczenia inflacji, takich jak nałożenie na banki bardziej rygorystycznych standardów kredytowych i wymogów regulacyjnych.
„Czy odniesie sukces, czy nie, zobaczymy w przyszłym roku. „Ale na razie daje to Nabiullinie możliwość utrzymania stóp procentowych na niezmienionym poziomie, uspokojenia przemysłowców, polityków i samego prezydenta Putina oraz po prostu siedzieć i czekać”.
„Myślę, że szanse na podwyżkę stóp na następnym posiedzeniu są dość duże”.
Jednak pomimo stopy inflacji wynoszącej 9,3% Putin powiedział na dorocznej konferencji prasowej w czwartek, że gospodarka jest na dobrej drodze do wzrostu w tym roku na poziomie około 4%.
Powiedział, że choć inflacja jest „niepokojącym sygnałem”, płace rosną w tym samym tempie i „ogólnie sytuacja jest stabilna i bezpieczna”.
Następne posiedzenie polityczne banku centralnego odbędzie się 14 lutego 2025 r.