Badania wykazały, że miejsca, w których studiuje więcej absolwentów szkół wyższych, ogólnie kształtują lepsze nawyki związane ze stylem życia

Autorzy badania David M. Cutler (po lewej) i Edward L. Glaeser. Źródło: Kris Snibbe/fotograf Harvard Staff

Lepsze wykształcenie od dawna wiąże się z lepszym zdrowiem jednostki. Ale korzyści te są również zaraźliwe, twierdzą współautorzy książki nowy dokument roboczy.

„Nie chodzi tylko o to, że osoby, które przepracowały więcej lat, cieszą się lepszym zdrowiem” – powiedział David M. Cutler, profesor ekonomii stosowanej Otto Eckstein. „Polega na tym, że nawet osoby z mniejszą liczbą lat nauki – na przykład osoby z wykształceniem średnim – cieszą się lepszym zdrowiem, jeśli mieszkają w pobliżu ludzi, którzy mają więcej lat nauki”.

W artykule zbadano, dlaczego miasta, w których znajduje się więcej absolwentów szkół wyższych, widzą niższe wskaźniki śmiertelności ogółem dla mieszkańców. Nie jest to spowodowane sortowaniem przestrzennym ani praktyką przenoszenia się, aby żyć wśród osób o podobnych nawykach. Naukowcy nie odkryli też szczególnie silnej korelacji z takimi czynnikami, jak czyste powietrze, niska przestępczość i wysokiej jakości infrastruktura opieki zdrowotnej. Zamiast tego większość wyjaśnień dotyczy wskaźnika palenia, aktywności fizycznej i otyłości.

Ten wzorzec ma wszystko wspólnego ze wspólną kulturą danej społeczności, stwierdził współautor Edward L. Glaeser, profesor ekonomii Freda i Eleanor Glimp i kierownik Wydziału Ekonomii. „Na przykład palenie jest czynnością społeczną” – powiedział. „Zasadniczo przebywanie w towarzystwie innych palaczy jest w porządku, jeśli palisz, ale zwykle jest dość nieprzyjemne, jeśli nie palisz”.

Glaeser, ekonomista miejski i autor m.in „Triumf miasta” (2011) spędził dziesięciolecia na badaniu, jak zróżnicowane rozegrać się w całym społeczeństwie amerykańskim. Jedno z ugruntowanych ustaleń budzi wątpliwości odporność ekonomiczna. „Jeśli zadajecie sobie pytanie, które amerykańskie miasta zdołały się odmienić po bardzo trudnym okresie lat 70. i 80.? W przypadku takich wykształconych miast, jak Seattle czy Boston, udało się to, a mniej wykształconym – nie” – stwierdził Glaeser.

Ze swojej strony Cutler, a spędził ostatnie kilka dekad na analizie silnego związku między edukacją a indywidualnymi wynikami zdrowotnymi. Przez cały ten czas współpracował z Glaeserem przy badaniach otyłość, palenieI inne zachowania związane ze zdrowiem na poziomie społeczności. Ekonomiści ponownie zajęli się tymi kwestiami w artykule Książka 2021 „Przetrwanie miasta: przyszłość życia miejskiego w epoce izolacji”.

Nad nową publikacją współpracowali także Jacob H. Bor, profesor nadzwyczajny ds. zdrowia globalnego na Uniwersytecie Bostońskim i Ljubica Ristovska, stażystka podoktorska w Yale. Wspólnie badacze odrzucili wyjaśnienie sortowania przestrzennego na podstawie danych z Uniwersytetu Michigan Studium Zdrowia i Emerytury.

Do podobnej analizy wykorzystano dane z Krajowe Badania podłużne młodych kobiet i mężczyzn. Wyniki wykazały, że niezdrowi ludzie w każdym wieku przeprowadzają się częściej niż zdrowi. Obie grupy osiedlają się jednak na obszarach o mniej więcej równym poziomie kapitału ludzkiego (definiowanego tutaj jako liczba lat nauki populacji).

Zespół przeanalizował różne źródła informacji – począwszy od poziomu powiatu statystyki zabójstw do szacunków regionalnych jakość powietrza i federalny środek jakość szpitala— aby sprawdzić, czy różnice w śmiertelności wynikają z udogodnień w okolicy. „Szacujemy, że co najwyżej 17% efektów zewnętrznych kapitału ludzkiego wpływających na zdrowie wynika z tych czynników zewnętrznych, na które w dużej mierze wpływa szersze wykorzystanie opieki profilaktycznej” – napisali współautorzy.

Zamiast tego naukowcy odkryli, że większość korelacji między kapitałem ludzkim a stanem zdrowia obszaru – co najmniej 60 procent – ​​można wytłumaczyć różnicami w zachowaniach związanych ze zdrowiem. Łączenie danych z obu Biuro Spisu Ludności Stanów Zjednoczonych I Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom ujawniło, że każde 10% wzrost odsetka absolwentów szkół wyższych na danym obszarze wiązał się z rocznym spadkiem śmiertelności ze wszystkich przyczyn o 7%.

Z dodatkowymi danymi z CDC System nadzoru behawioralnych czynników ryzyka oraz Biuro Spisu Ludności Aktualne badanie populacji (CPS) badacze byli w stanie zbadać powiązania między kapitałem ludzkim a różnymi zachowaniami związanymi ze zdrowiem. Każde 10% wzrostu obszaru wiązał się z 13% spadkiem palenia, 7% spadkiem braku aktywności fizycznej i 12% spadkiem prawdopodobieństwa bycia bardzo otyłym.

„To naprawdę otwiera wszystkie pytania dotyczące tego, w jaki sposób ludzie kształtują swoje przekonania” – powiedział Cutler.

W artykule najgłębiej omówiono palenie, biorąc pod uwagę bogactwo historycznych danych dotyczących rozpoczynania palenia, rzucania palenia i przekonań. Dane CPS wykazały, że w miastach, w których ludzie mają więcej lat nauki – na przykład w Nowym Jorku, Bostonie czy Seattle – ludzie częściej myślą, że palenie szkodzi.

Mieszkańcy tych miast również chętniej popierają przepisy dotyczące palenia. Na każde 10% wzrostu stopnia licencjata prawdopodobieństwo pracy w miejscu, w którym obowiązuje całkowity zakaz palenia, wzrasta o 2 punkty procentowe.

Cutler i Glaeser byli szczególnie zafascynowani odkryciem rosnącego z biegiem czasu związku między kapitałem ludzkim a zdrowiem obszaru, zwłaszcza między latami 1990 a 2010. W miarę wzrostu korelacji między indywidualnym wykształceniem a zachowaniem, wyjaśnili, związek między poziomem wykształcenia społeczności a jej wskaźniki śmiertelności powoli podążały ich śladem.

„Wystarczy spojrzeć na ludzi, którzy w 2000 r. mieli 70 lat” – powiedział Glaeser, który zaobserwował podobną dynamikę w tym samym okresie od kapitał ludzki i zarobki. „W 1960 roku ci ludzie mieli 30 lat. Wielu ludzi miało takie lata w 1960 r., a stopień wykształcenia nie był tak duży, jak 30 lat później”.

Więcej informacji:
Jacob Bor i in., Rozprzestrzenianie się kapitału ludzkiego a zdrowie: czy mieszkanie w pobliżu absolwentów szkół wyższych wydłuża życie? (2024). DOI: 10.3386/w32346

Dostarczone przez Harvard Gazette

Ta historia została opublikowana dzięki uprzejmości Gazeta HarvardaOficjalna gazeta Uniwersytetu Harvarda. Więcej aktualności uniwersyteckich można znaleźć na stronie Harvard.edu.

Cytat: Badania (2024, 14 maja) pobrane 14 maja 2024 r. z https://phys.org/news/2024-05-college-tend-foster-lifestyle-habits: Miejsca, w których studiuje więcej absolwentów szkół wyższych, zazwyczaj sprzyjają ogólnie lepszym stylom życia .html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Z wyjątkiem uczciwego obrotu w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Ta zawartość jest w jedynie w celach informacyjnych.



źródło