Seul — Gdy rano prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol ogłosił stan wojenny – po czym ustąpił ze stanowiska – jego przyszłość polityczna zdawała się szybko się rozpadać.
Ustawodawcy opozycji postawili Yoonowi zarzuty o bunt i wzywają do jego impeachmentu. Niektórzy członkowie jego własnej konserwatywnej Partii Władzy Ludowej wzywali do wydalenia go z partii.
Koreańska Konfederacja Związków Zawodowych, główna siła masowych protestów, które w 2017 r. obaliły skorumpowaną konserwatywną prezydent Park Geun-hye, wezwała 1,1 miliona swoich członków do strajku do czasu rezygnacji Yoona.
„Biorąc pod uwagę to, co wydarzyło się wczoraj, nie sądzę, że dobrowolnie ustąpi ze stanowiska” – powiedział Ha Sang-eung, politolog na Uniwersytecie Sogang w Seulu. „Ale będzie mu bardzo trudno tak długo czekać”.
Oto, co może być dalej dla prezydenta Korei Południowej.
Postawienie urzędnika państwowego w stan oskarżenia
W środę po południu – niecałe 17 godzin po krótkotrwałym ogłoszeniu przez Yuna stanu wojennego – prawodawcy opozycji zaproponowali postawienie go w stan oskarżenia.
Podkreślił, że jego zarządzenie narusza Konstytucję, która stanowi, że prezydent może wprowadzić stan wojenny jedynie w czasie wojny lub kryzysu o równoważnej dotkliwości. Yoon próbował uzasadnić swoje postanowienie twierdzeniem, że ustawodawcy paraliżują jego rząd, sympatyzując z Koreą Północną i odmawiając przyjęcia jego budżetu.
Impeachment wymaga poparcia co najmniej dwóch trzecich 300-osobowego Zgromadzenia Narodowego – czyli 200 głosów. Sojusz opozycyjny ma 192 mandaty.
Nie ma wątpliwości, że co najmniej ośmiu członków partii Yuna mogłoby sprzeciwić się przyjęciu wniosku o impeachment.
Pod koniec środy partia odmówiła oficjalnego poparcia inicjatywy wydalenia. Może tak być dlatego, że usunięcie Yoona ze stanowiska oznaczałoby faktyczne przekazanie prezydentury liderowi partii liberalnej Lee Jae-myungowi, którego konserwatyści również oskarżają o korupcję.
Z drugiej strony, aż do fiaska impeachmentu, prawodawcy z partii Yuna wspierali go pomimo intensywnych żądań opozycji usunięcia go w związku z różnymi skandalami i oskarżeniami o korupcję, które zagrażały jego prezydenturze. Jednak 18 z nich przyłączyło się do opozycji, wzywając do uchylenia dekretu o stanie wojennym, a kilku stwierdziło od tego czasu, że jego działania mogą wymagać wszczęcia impeachmentu.
Jeśli wniosek o impeachment zostanie przyjęty, uprawnienia prezydenta Yuna zostaną zawieszone do czasu rozpatrzenia go przez Trybunał Konstytucyjny – proces, który może potrwać do 180 dni i jest skomplikowany ze względu na fakt, że dziewięć. W sądzie członkowskim są trzy wolne miejsca.
Do usunięcia Yoona potrzeba co najmniej sześciu głosów, więc jeśli legislatura szybko nie obsadzi tych mandatów, decyzja musiałaby być jednomyślna.
Jeśli sąd ostatecznie zatwierdzi tę propozycję, kraj będzie miał 60 dni na wybór nowego prezydenta.
zarzuty przestępczego buntu
Trzy postępowe partie wchodzące w skład koalicji opozycji złożyły skargę karną przeciwko Yoonowi, utrzymując, że wprowadzenie przez niego stanu wojennego było aktem buntu.
Bunt jest jednym z niewielu przestępstw, które nie wchodzą w zakres immunitetu prezydenckiego. Kara za bunt obejmuje karę śmierci lub dożywocie.
Jeśli zostanie skazany, Yoon będzie pierwszym urzędującym prezydentem Korei Południowej, który będzie sądzony przed sądem karnym podczas sprawowania urzędu.
Eksperci prawni są podzieleni co do tego, czy działania Yoon spełniają kryteria buntu, który definiuje się jako celową próbę obalenia konstytucji kraju.
W środę w poście w mediach społecznościowych Han In-sup, profesor prawa karnego na Uniwersytecie Narodowym w Seulu, argumentował, że próba uniemożliwienia prawodawcom wejścia do Zgromadzenia Narodowego jest wyraźnym przykładem takiego celowego sabotażu.
Napisał: „Każdy, policja czy wojsko, który wykonał rozkaz Prezydenta uniemożliwiający funkcjonowanie Zgromadzenia Narodowego, może zostać uznany za współwinnego buntu”.
Z drugiej strony Kim Sang-kyum, profesor prawa na Uniwersytecie Dongguk w Seulu, stwierdził, że argument ten osłabia fakt, że ostatecznie ustawodawcom udało się w głosowaniu za odwołaniem Yoona.
Nie jest jasne, który organ ścigania zajmie się tą sprawą. Jak wynika z doniesień, Prokuratura Najwyższa uznała, że bunt wykracza poza jej jurysdykcję, co oznacza, że władzę może przejąć policja.
nieoczekiwany zwrot
Wiele osób w Korei Południowej prosi Yoona o rezygnację. Wydaje się to jednak niemożliwe, przynajmniej na razie.
W krótkim przemówieniu ogłaszającym zniesienie stanu wojennego Yun powtórzył swój pierwotny zarzut wobec władzy ustawodawczej. Nie wydał żadnego innego publicznego oświadczenia ani nie wyraził żadnego przejawu żalu.
Lee, przywódca partii liberalnej, uznał brak skruchy za znak, że Yun przygotowuje się do drugiego ogłoszenia stanu wojennego.
„Wygląda na to, że prezydent Yoon jest w stanie, w którym nie jest w stanie podejmować normalnych i racjonalnych decyzji” – powiedział w środę podczas wiecu przed budynkiem Zgromadzenia Narodowego.
Myślę, że poprawią swoje niedociągnięcia i spróbują ponownie”.
Twierdzenia Lee można łatwo odczytać jako fałszywą plotkę mającą na celu zwiększenie poparcia dla impeachmentu. Eksperci twierdzą jednak, że nie można całkowicie wykluczyć takiej możliwości.
„Tak, to wciąż bardzo odległa możliwość, ale po tym, co wydarzyło się wczoraj wieczorem, zastanawiam się, czy jest ona tak całkowicie odległa, jak nam się wydaje” – powiedział politolog Ha.
Aby druga próba zadziałała, Yoon potrzebowałby znacznie większej współpracy ze strony wojska i bardziej prawdopodobnego pretekstu, takiego jak konflikt z Koreą Północną.
„To przeniesie nas w krainę powieści” – powiedział Ha. „Ale warto o tym wspomnieć, ponieważ z drugiej strony wczorajszy incydent był niczym innym jak powieścią”.