Angielski piłkarz Marc Guéhi został w sobotę ostrzeżony przez Związek Piłki Nożnej po tym, jak środkowy obrońca Crystal Palace nosił opaskę z napisem „Kocham Jezusa”.
Kapitan drużyny napisał chrześcijańskie powiedzenie na opasce ozdobionej tęczowymi kolorami, mającej reprezentować flagę LGBTQ: według esp,
Przepisy FA zezwalają na „hasła/emblematy inicjatywy promujące grę, szacunek i uczciwość piłki nożnej”, ale zabraniają zawodnikom noszenia odzieży lub sprzętu przedstawiającego „polityczne, religijne lub osobiste slogany, oświadczenia lub obrazy”.
Chociaż stowarzyszenie przypomniało Guéhiemu i Crystal Palace o ich obowiązkach odpowiednio jako sportowca i drużyny, żadnemu z nich nie grożą żadne formalne działania w związku z opaską.
ESPN dowiedziało się, że środkowy obrońca Crystal Palace i reprezentacji Anglii Marc Guéhi został wyrzucony z Angielskiego Związku Piłki Nożnej po tym, jak napisał „Kocham Jezusa” na swojej tęczowej opasce kapitańskiej podczas sobotniego remisu 1:1 u siebie z Newcastle United. może usłyszeć zarzuty. pic.twitter.com/OQhDpK8P7Y
– ESPN UK (@ESPNUK) 3 grudnia 2024 r
Rzecznik FA powiedział w oświadczeniu, że nie wydano żadnego oficjalnego ostrzeżenia po tym, jak Guéhi założył opaskę z trzema słowami podczas remisu 1:1 jego drużyny z Newcastle United.
„Marc Guhi nie otrzymał od nas żadnego oficjalnego ostrzeżenia” – powiedział przedstawiciel FA. „Skontaktowaliśmy się z Crystal Palace, aby formalnie przypomnieć im i Marcowi Guhiemu, że obecność lub umieszczanie jakichkolwiek przekazów religijnych na jakiejkolwiek odzieży, butach piłkarskich lub innym sprzęcie jest zabronione zgodnie z naszym strojem i zasadami reklamowania. Zgodnie z Zasadą A4.”
Tęczowa opaska – na której nie ma napisu „Kocham Jezusa” – jest wyraźnie inaczej postrzegana przez FA.
Wydrukowane w kolorach tęczy i wydawane wszystkim 20 klubom Premier League, stroje z inicjatywy Rainbow Laces mają na celu zachęcanie do akceptacji osób LGBTQ w piłce nożnej. Wiadomość ta nie jest jednak uważana za naruszenie zakazu wypowiedzi osobistych, politycznych i religijnych. Według doniesień FA postrzega to raczej jako symbol „szacunku i tolerancji”.
Kapitan Ipswich Town Sam Morsy, który jest muzułmaninem, odmówił noszenia opaski ze względów religijnych.
W odpowiedzi FA stwierdziła, że wybór Morsiego był decyzją zespołu, dodając, że nie poniesie żadnych oficjalnych konsekwencji swojego wyboru. Klub ze swojej strony stwierdził, że „dąży do tego, aby stać się klubem w pełni inkluzywnym, który wita wszystkich”, zauważając, że szanuje decyzję Morsiego „ze względu na jego przekonania religijne”.
*** W miarę wzrostu liczby głosów stojących w obliczu cenzury wielkich technologii, zarejestruj się Codzienny biuletyn Faithwire pobierz więcej aplikacja z wiadomościami cbn Aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami z wyjątkowo chrześcijańskiej perspektywy.***