Piętnaście miesięcy najbardziej intensywnych walk, jakie kiedykolwiek widziano pomiędzy IDF a Hamasem, pozostawiło duże części Gazy w ruinie, a odbudowa ma zająć dziesięciolecia.
Uroczystości w Gazie w niedzielny poranek szybko zamieniły się w mrok, gdy Palestyńczycy zaczęli wracać do swoich pozostałych domów po wprowadzeniu zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem.
Trójfazowe porozumienie, uzgodnione po roku intensywnych mediacji USA, Egiptu i Kataru, weszło w życie z niewielkim opóźnieniem o godz. 10:15, a część pierwszej fazy przewiduje wycofanie sił IDF z gęsto zaludnionych obszarów. I pozwolić tysiącom wysiedlonych Palestyńczyków na powrót do domu.
Jednak jak wielu przekonało się w niedzielę, często nie ma już do czego wracać.
Piętnaście miesięcy najbardziej intensywnych walk, jakie kiedykolwiek widziano pomiędzy IDF a Hamasem, pozostawiło duże części Gazy w ruinie i właśnie taka scena powitała ludzi powracających do południowego miasta Khan Yunis.
Izraelskie bombardowania i operacje naziemne zamieniły całe dzielnice w pełne gruzu pustkowie z czarnymi skorupami budynków i stertami gruzu rozciągającymi się we wszystkich kierunkach.
Międzynarodowi eksperci twierdzą, że Khan Yunis to miasto, które ucierpiało najbardziej ze wszystkich osiedli w Gazie.
Siły IDF wycofały się z miasta w niedzielę po zaciętej czteromiesięcznej bitwie z Hamasem, będącej najdłuższą kampanią lądową wojny w Gazie.
Główne drogi zostały zerwane z korzeniami, a kluczowa infrastruktura wodno-elektryczna jest w ruinie.
Podobne sceny miały miejsce także na północy Patti. W Dżabalii znajduje się największy obóz dla uchodźców w regionie, a większość tamtejszych obiektów została zniszczona.
W obozie odbyła się wznowiona operacja wojskowa, która rozpoczęła się w październiku ubiegłego roku, a IDF oświadczyło, że ponownie zaatakowało ten obszar, aby zniszczyć zgromadzone tam „centrum dowodzenia i kontroli” Hamasu.
Według urzędników palestyńskich operacja ta nastąpiła po chaotycznej ewakuacji cywilów i pozostawiła co najmniej 70% obszaru w ruinie.
Tymczasem mieszkańcy powracający do Rafah zastali sceny powszechnych zniszczeń w całym mieście, które niegdyś było ośrodkiem wysiedleńczych rodzin uciekających przed izraelskim bombardowaniem terytorium Palestyny.
Niektórzy twierdzą, że wśród gruzów budynków znaleźli ludzkie szczątki.
Marwan al-Hams, dyrektor obecnie zniszczonego szpitala Abu Youssef al-Najjar, powiedział, że miejski system opieki zdrowotnej jest „całkowicie nieczynny”.
„Potrzebujemy szpitali polowych. W Rafah potrzebujemy co najmniej trzech szpitali. W mieście Gaza potrzebujemy co najmniej pięciu szpitali. Ponadto w północnej Strefie Gazy potrzebujemy trzech szpitali polowych, aby system opieki zdrowotnej mógł odzyskać siły”. A potem, jeśli odbudujemy niektóre szpitale, większość szpitali w Strefie Gazy zostanie całkowicie zniszczona i trzeba będzie je odbudować” – powiedział.
Ale pomimo rozczarowania powrotem do wraku, nie dla wszystkich była to zła wiadomość.
„Po raz pierwszy wjeżdżam do Rafah od głównej drogi i to jest mój dom przy głównej drodze. Moje serce pragnęło ponownie zobaczyć mój dom i na szczęście znalazłem go nienaruszonego. Modlę się, aby Bóg złagodził kłopoty wszystkich ludzi, jestem szczerze szczęśliwy, głęboko szczęśliwy” – powiedziała jedna z osób powracających.
Wojna spowodowała ogromne zniszczenia i obecnie zaczynają wyłaniać się nowe szczegóły na temat jej zasięgu.
Według ministerstwa zdrowia Gazy zginęło ponad 46 000 Palestyńczyków. 7 października 2023 r. w ataku kierowanym przez Hamas na południowy Izrael zginęło ponad 1200 osób i setki izraelskich żołnierzy.
Około 90% populacji Gazy było wielokrotnie przesiedlanych. Organizacja Narodów Zjednoczonych twierdzi, że systemy opieki zdrowotnej, sieci drogowe i inna infrastruktura krytyczna zostały poważnie uszkodzone.
Jeśli zawieszenie broni osiągnie trzecią i ostatnią fazę, odbudowa zajmie co najmniej kilka lat. Główne pytania, polityczne i inne, dotyczące przyszłości Gazy pozostają nierozwiązane.
w ich W marcu ubiegłego roku opublikowano tymczasowy raport z oceny szkódUnia Europejska, Organizacja Narodów Zjednoczonych i Bank Światowy oszacowały koszt odbudowy infrastruktury krytycznej w Gazie na 17,9 miliarda euro.
I w październiku ubiegłego roku Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju ostrzegła Jeśli izraelska blokada terytorium będzie kontynuowana, powrót gospodarki Gazy do poziomu przedwojennego może zająć 350 lat.