Odkryto gatunek gigantycznego rogatego dinozaura, mimo że jego kości zostały zniszczone podczas II wojny światowej.
Bezprecedensowego odkrycia 10-metrowego szkieletu dokonano po odkryciu zapisów fotograficznych przez paleontologów.
Gatunek drapieżnego dinozaura o imieniu Tamariraptor markgraphi został pierwotnie odkryty w 1914 roku przez Ernsta Stromera von Reichenbacha, który zmarł w 1952 roku.
Szkielet sprzed 95 milionów lat wydobyto w oazie Bahariya w Egipcie, a następnie przechowano w Bawarskim Państwowym Zbiorze Paleontologii i Geologii w Monachium w Niemczech.
Odkrycia pokazują, że w Afryce Północnej było o wiele więcej gatunków dinozaurów, niż wcześniej sądzono historyków.
Szczątki zostały zniszczone wraz z innymi egipskimi odkryciami, gdy Monachium zostało zbombardowane podczas II wojny światowej.
Niestety, jedyną pozostałością po odkryciu dinozaura były notatki doktora Stromera, rysunki kości i czarno-białe fotografie szkieletów.
Na zdjęciach widoczne są fragmenty czaszki, kręgosłupa i nóg dinozaura.
Maximilian Kellermann, pierwszy autor badania, powiedział: „To, co zobaczyliśmy na zdjęciach historycznych, zaskoczyło nas wszystkich.
„Przedstawiona tam skamieniałość egipskiego dinozaura znacznie różni się od karcharodontozaura znalezionego niedawno w Maroku”.
„Oryginalna klasyfikacja Strömmera była zatem błędna. „Zidentyfikowaliśmy tutaj zupełnie inny, nieznany wcześniej gatunek dinozaura drapieżnego i nazwaliśmy go Tamariraptor markgraphi”.
Słowo „Tamari” to starożytna egipska nazwa, a nazwa gatunku „Markgraph” jest ukłonem w stronę kolekcjonera skamieniałości doktora Stromera, Richarda Markgrapha, który prowadził wykopaliska.
Dinozaur miał symetryczne zęby, małe oczy i mały okrągły róg na grzbiecie nosa.
„Ta praca pokazuje, że paleontolodzy mogą opłacać się kopać nie tylko w ziemi, ale także w starych dokumentach” – powiedział Oliver Rauhut, inny autor badania.
Stało się to po tym, jak eksperci odkryli największą w Wielkiej Brytanii autostradę dla dinozaurów w Oxfordshire.
W kopalni odkryto około 200 różnych prehistorycznych śladów sprzed 166 milionów lat.
To niezwykłe miejsce zostało odkryte, gdy górnik podczas usuwania ziemi ze swojego pojazdu zauważył „niezwykłe nierówności”.
Wezwano naukowców do zbadania i odkryli pięć rozległych torów oraz więcej dowodów w okolicy.
Najdłuższa ma 150 metrów, ale można pojechać dalej.
„Te ślady dają niezwykły wgląd w życie dinozaurów, ujawniając szczegóły dotyczące ich ruchów, interakcji i tropikalnego środowiska, w którym żyły” – powiedziała profesor Kirsty Edgar z Uniwersytetu w Birmingham.
Doktor Duncan Murdock, naukowiec zajmujący się ziemią w Muzeum Historii Naturalnej Uniwersytetu Oksfordzkiego, powiedział: „Konserwacja jest tak szczegółowa, że możemy zobaczyć, jak gleba uległa deformacji w wyniku wciskania i wysuwania stóp dinozaurów.
„Dzięki innym skamieniałościom, takim jak dzioby, muszle i rośliny, możemy ożywić błotniste środowisko laguny, w którym żyły dinozaury”.
Pośrodku stanowiska znajdują się ślady dzikiego drapieżnika megalozaura o długości dziewięciu metrów, który miał ogromne, charakterystyczne, trójpalczaste stopy zakończone pazurami.
Megalozaur był pierwszym dinozaurem, któremu nadano imię w 1824 roku.