Prawo brytyjskie uniemożliwia Muzeum Brytyjskiemu trwały zwrot rzeźb do Grecji. Podobno trwają rozmowy na temat pożyczek długoterminowych, ale rząd oświadczył, że nie zmieni prawa w celu ich trwałego usunięcia.
Po spotkaniu premiera Grecji Kyriakosa Mitsotakisa i Sir Keira Starmera w Londynie źródła greckiego rządu podały, że brytyjski premier nie jest przeciwny potencjalnemu porozumieniu w sprawie marmurów Elgina.
Obydwaj przywódcy spotkali się we wtorek na Downing Street na około 40 minut, a Mitsotakis podobno poruszył tę kwestię podczas dyskusji.
Choć biuro Starmera wcześniej twierdziło, że posągi nie znajdują się w porządku obrad, z raportów wynika, że brytyjski premier dał do zrozumienia, że nie będzie blokował potencjalnego porozumienia między Atenami a Muzeum Brytyjskim.
Marmury Elgina, znane również jako posągi Partenonu, pozostają punktem spornym między Atenami a Londynem.
W listopadzie 2023 r. ówczesny premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak odwołał spotkanie z Mitsotakisem, zarzucając mu zaognianie sprawy w celu zwrócenia na siebie uwagi.
Starmer, ówczesny przywódca Partii Pracy, skrytykował posunięcie Sunaka jako „drobną politykę”, chociaż greccy urzędnicy bagatelizują incydent.
Konserwatywna krytyka Starmera
Po niedawnym spotkaniu konserwatywny minister kultury cieni Saqib Bhatti skrytykował Starmera, sugerując, że byłby skłonny zwrócić posągi.
„Sir Keir Starmer poddał już Wyspy Chagos i teraz wydaje się, że jest gotowy przyłączyć się do radykalnej lewicy i zwrócić Grecji marmury Elgina” – stwierdził Bhatti w oświadczeniu.
Według sondażu YouGov 53% brytyjskich wyborców popiera zwrot posągów do Grecji, 24% jest przeciwne temu posunięciu, a 23% jest niezdecydowanych.
Muzeum Brytyjskie ma prawny zakaz stałego zwrotu artefaktów, ale trwają dyskusje na temat ewentualnej długoterminowej umowy wypożyczenia.
Rzecznik rządu powiedział, że decyzja o wypożyczeniu marmurów Elgina „pozostaje sprawą Muzeum Brytyjskiego” i potwierdził, że nie planuje się zmiany prawa umożliwiającej ich stały powrót.