Donald Trump powiedział, że Izrael i Hamas w końcu zgodziły się na uwolnienie zakładników uwięzionych w Gazie po brutalnej 15-miesięcznej wojnie.
Świat z niepokojem czekał, aż negocjatorzy sfinalizują porozumienie pokojowe, które jest dziś ratyfikowane.
Nadzieje na plan zawieszenia broni, w którym pośredniczyły Stany Zjednoczone, Katar i Egipt, rosły od ponad roku, a w ciągu ostatnich 24 godzin pojawiło się kilka plotek o jego rozwiązaniu.
Prezydent elekt Donald Trump powiedział na początku tygodnia, że doszło do „uścisku dłoni”, co wzbudziło pozytywne oczekiwania co do porozumienia pokojowego.
Republikanin zamieścił teraz w Truth Social post, w którym potwierdził zawarcie umowy.
Powiedział: „Zawarliśmy umowę w sprawie zakładników na Bliskim Wschodzie. Wkrótce zostaną uwolnieni. Dziękuję!”
Przeczytaj więcej o Izraelu i Hamasie
7 października bojownicy Hamasu przeprowadzili niespodziewany atak, zabijając ponad 1200 Izraelczyków – głównie cywilów – i uprowadzając 250.
Według ministerstwa zdrowia Gazy w izraelskich kontratakach zginęło dotychczas ponad 46 000 Palestyńczyków, z czego ponad połowę stanowiły kobiety i dzieci.
Jakiekolwiek porozumienie o zawieszeniu broni mające ostatecznie zakończyć walki nie zostało jeszcze oficjalnie ratyfikowane przez Izrael, ale mediatorzy i źródła zbliżone do grupy terrorystycznej Hamas ogłosiły to dzisiaj wcześniej.
Trzej amerykańscy urzędnicy również poinformowali, że osiągnięto porozumienie.
Choć wyższy rangą urzędnik izraelski powiedział, że dokładne szczegóły są nadal ustalane, a oficjalne głosowanie w sprawie porozumienia w sprawie Gazy zaplanowano na czwartek.
Zawieszenie broni budzi obecnie nadzieję, że pozostali zakładnicy schwytani podczas straszliwej masakry z 7 października w końcu powrócą do swoich rodzin po miesiącach cierpień.
Wstępne doniesienia mówiły, że 33 z około 100 zakładników powróci do swoich bliskich w ciągu sześciu tygodni.
Hamas przyjął wcześniej projekt porozumienia wzywającego do porozumienia pokojowego w Strefie Gazy i uwolnienia kilkudziesięciu zakładników.
Rozumie się również, że premier Kataru spotkał się z Hamasem, co źródło zaangażowane w rozmowy określiło jako „ostatnią próbę” mającą na celu wymuszenie zawieszenia broni.
Oczekuje się, że uzgodniony plan zostanie teraz zatwierdzony przez gabinet bezpieczeństwa izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, a następnie przez jego cały gabinet.
Obie są zdominowane przez sojuszników Netanjahu i każda przedstawiona przez nich propozycja ma duże szanse zostać zatwierdzona.
umowa trójfazowa
Zawieszenie broni opiera się na trójfazowym planie, którego celem jest rozwiązanie zarówno kryzysu związanego z zakładnikami, jak i szerszej sytuacji humanitarnej w Gazie.
Urzędnik poinformowany o porozumieniu twierdzi, że porozumienie Izrael-Hamas przewiduje wstępną sześciotygodniową fazę zawieszenia broni, która obejmuje stopniowe wycofywanie sił izraelskich ze środkowej Gazy i powrót wysiedlonych Palestyńczyków do północnej Gazy.
Każdego dnia zawieszenia broni do Gazy trzeba będzie wysłać 600 ciężarówek z pomocą humanitarną, z czego 50 będzie przewozić paliwo, a 300 zostanie przydzielonych na północ.
Pierwsza faza skupi się na uwolnieniu 33 zakładników, w tym kobiet, dzieci i osób starszych, w zamian za setki więźniów palestyńskich.
Według doniesień, zakładnicy uwolnieni w początkowej fazie są w poważnym stanie, w tym najmłodszy izraelski więzień, roczny Kfir Bibas.
Na tym etapie siły izraelskie wycofają się z skupisk ludności w Gazie, umożliwiając wysiedlonym Palestyńczykom powrót do pozostałych domów.
Oczekuje się, że do regionu dotrze zalew pomocy humanitarnej, a do Gazy codziennie wjeżdża 600 ciężarówek z zaopatrzeniem.
W drugiej fazie Hamas uwolni pozostałych zakładników, głównie żołnierzy, w zamian za uwolnienie kolejnych więźniów i całkowite wycofanie Izraela z Gazy.
W trzeciej i ostatniej fazie ciała zakładników, którym nie udało się umknąć, zostaną zwrócone ich rodzinom.
W zamian Gaza otrzyma plan odbudowy trwający od trzech do pięciu lat pod nadzorem władz międzynarodowych.
Pomimo optymizmu sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena, który stwierdził, że porozumienie jest „tuż na krawędzi”, nieporozumienia w ostatniej chwili opóźniły ostateczną realizację.
Harmonogram wycofania się Izraela z Gazy jest kluczową kwestią, a mediatorzy wciąż pracują nad sfinalizowaniem warunków.
„Piłka jest teraz po stronie Hamasu” – zauważył we wtorek Blinken, podkreślając pilność osiągnięcia porozumienia.
Zawieszenie broni oznacza możliwy zwrot w konflikcie, który spustoszył region.
Wiele innych do naśladowania… Zaglądaj do The Sun Online, aby uzyskać najnowsze informacje na temat tej historii
Thesun.co.uk to miejsce, w którym znajdziesz najlepsze wiadomości o gwiazdach, historie z życia wzięte, wspaniałe zdjęcia i filmy, które musisz zobaczyć.
Polub nas na Facebooku www.facebook.com/thesun I śledź nas na naszym głównym koncie na Twitterze @Słońce,
Co wydarzyło się 7 października?
7 października 2023 r. Hamas przypuścił brutalny atak z zaskoczenia na Izrael, wyznaczając jeden z najciemniejszych dni w historii kraju.
Bojownicy zaatakowali granicę ze Strefą Gazy, zabijając ponad 1200 osób – w większości cywilów – i uprowadzając 250 innych, w tym kobiety, dzieci i osoby starsze.
W skoordynowanym ataku ciężko uzbrojeni bojownicy przeniknęli do izraelskich miast, kibuców i baz wojskowych, dopuszczając się masowej przemocy.
Niewinne rodziny zostały zamordowane w swoich domach, a drastyczne nagrania okrucieństw rozprzestrzeniły się w mediach społecznościowych, szokując świat.
Masakra wywołała intensywną i masową reakcję Izraela, która przerodziła się w wojnę na pełną skalę.
Atak nie tylko ponownie zapoczątkował długotrwałe napięcia w regionie, ale także pozostawił głębokie rany po obu stronach konfliktu, przygotowując grunt pod piętnastoletnie zniszczenia.