Badanie przeprowadzone przez Graduate School of Medical Sciences na Uniwersytecie Kanazawa wykazało, że regularne spożywanie zielonej herbaty może mieć korzystny wpływ na zdrowie mózgu osób starszych. Naukowcy odkryli, że wypicie trzech lub więcej szklanek zielonej herbaty dziennie wiązało się z mniejszą liczbą uszkodzeń istoty białej mózgu, które są powiązane z takimi schorzeniami, jak pogorszenie funkcji poznawczych i choroba Alzheimera.
Wyniki te pochodzą ze współpracy w ramach Japan Prospective Studies on Aging and Dementia prowadzonej w różnych ośrodkach badawczych w kraju. Na podstawie danych MRI zespół rozważył wpływ spożycia zielonej herbaty i kawy na strukturę mózgu i zmiany w istocie białej, objętość hipokampa i ogólną wielkość mózgu.
Chociaż zarówno zielona herbata, jak i kawa są znane ze swoich właściwości neuroprotekcyjnych, w tym badaniu kawa nie wykazała znaczącego wpływu na zdrowie mózgu. Wyniki opublikowane w Czasopismo npj nauka o żywności, sugerują, że dodanie zielonej herbaty do codziennej diety może zapewnić długoterminowe korzyści osobom starszym.
„To przekrojowe badanie wykazało istotny związek między zmianami w istocie białej mózgu a większym spożyciem zielonej herbaty, ale nie kawy, u osób starszych bez demencji” – piszą naukowcy w opublikowanym artykule, nawet po uwzględnieniu czynników zakłócających. „
„Nasze odkrycia sugerują, że picie zielonej herbaty, zwłaszcza trzech lub więcej szklanek dziennie, może pomóc w zapobieganiu demencji” – napisali naukowcy. „Niemniej jednak potrzebne są dalsze prospektywne badania podłużne i badania podstawowe, aby potwierdzić nasze wyniki”.