Wonder Woman to najtrwalsza superbohaterka, jaką kiedykolwiek stworzono, i chociaż pomysł ten może wydawać się nieaktualny w świecie, w którym występują takie postacie jak Buffy, postrach wampirów (i wszystkie jej skomplikowane dziedzictwo), Jessica Jones i setki, jeśli nie tysiące innych, pamiętajcie że kiedy Wonder Woman When Woman zadebiutowała w 1941 roku w numerze 8 „All Star Comics”, Amerykanki uzyskały prawo do głosowania zaledwie 20 lat wcześniej. Jej postać wywodzi się z ruchów feministycznych początku XX wieku; Ich twórca, William Moulton Marston, był jednym z nich i chciał inspirować kobiety, aby były najlepsze, a mężczyzn, aby ich słuchali, nawet jeśli nie byli im podporządkowani. Marston wyraźnie uważał, że nie ma lepszego sposobu na przekazanie tych lekcji niż publikowanie ich w komiksach dla dzieci, gdy czytelnicy byli w powijakach.

A więc właściwie na piśmie Wspaniały Kobieto, czy Marston stworzył pierwszą na świecie latającą kobietę? Czy Diana z Themysciry może wznieść się tak wysoko jak Superman? Różnie jest i tak, odpowiedź odzwierciedla polityczne i feministyczne motywy Wonder Woman.

Krótko mówiąc: przez pierwsze 40 lat publikacji Wonder Woman na ogół nie potrafiła latać. (Początkowo Superman nie potrafił latać, dopóki w animowanych filmach krótkometrażowych „Superman” Fleischer Studios z lat czterdziestych XX wieku nie pokazano go, jak lata.) Jednak kiedy pisarz/artysta George Pérez wznowił produkcję „Wonder Woman” w 1987 r., Diana zyskała moc latania i zachowała ją . od.

Jeśli więc spojrzysz na niektóre poprzednie wersje Wonder Woman, zobaczysz, że utknęła na ziemi. W 1972 roku, kiedy feministyczny magazyn Glorii Steinem „Ms. Po uzyskaniu niepodległości Wonder Woman pojawiła się na okładce numeru (zwróć uwagę na jej nogę oddzielającą tło między pokojem a wojną). Jak widać, ona nie leci nad miastem, ona po nim spaceruje.

W oryginalnych komiksach „Wonder Woman” z 1972 roku Diana porzuciła swoje supermoce i klasyczny kostium, aby zostać mistrzynią sztuk walki w stylu Emmy Peel. (Ta era rozpoczęła się od „Wonder Woman” nr 178, napisanej przez pisarza Dennisa O’Neila i artystę Mike’a Sekowsky’ego, a zakończyła się numerem 204 w 1973 r.)

„Wonder Woman” Pereza była błyskawicą (jakby rzuconą przez Zeusa), której potrzebowała Diana. Po dziesięcioleciach przeciętności komiksy uczyniły go bohaterem z listy A nie tylko z nazwy. Pérez, nie bojąc się stawiać tematów feministycznych na pierwszym planie, zrównał Wonder Woman z Supermanem nie tylko pod względem popularności, ale także mocy.

Source link