Kijów, Ukraina – Prawie trzy lata po inwazji Rosji w lutym 2022 r. Ukraińcy, którzy mają przewagę liczebną i liczebną, w dalszym ciągu zmagają się z spadającym morale.
Niezwykle i nieoczekiwanie silna obrona Ukrainy przed początkowym najazdem i agresywną okupacją zależała od międzynarodowego wsparcia na polu bitwy i wysoce skoordynowanych wysiłków dyplomatycznych takich partnerów, jak USA, UE i NATO.
Jednak ich sprawa zyskała również na wsparciu publicznym wspieranym przez rząd ukraina24 Kampania, w ramach której zebrano na całym świecie ponad 500 milionów dolarów dzięki pomocy ambasadorów takich gwiazd, jak Richard Branson, Brad Paisley, Barbra Streisand i Mark Hamill.
Wiosną ubiegłego roku rozpoczęto znacznie mniejszą, bardziej ukierunkowaną akcję, skupiającą się na grupie Amerykanów popierających prezydenta-elekta Donalda J. Może wpływać na decyzje polityczne w drugiej administracji Trumpa: chrześcijańscy ewangelicy.
Jako przewodniczący Obrońca wiary i wolności religijnej na UkrainieGary Marks ma misję nawiązania kontaktu z ewangelikami – którzy mogą być bardziej sceptyczni wobec Ukrainy – i zbudowania relacji opartych na wspólnych wartościach, takich jak wolność, wolność religijna, rodzina i tradycyjne wartości.
„Wydaje się, że mamy pewne problemy, które musimy rozwiązać na własnym boisku” – powiedział. „Więc oczywiście musimy być w stanie odpowiedzieć na te pytania {i} pomóc ludziom zrozumieć, co dzieje się z inwestycjami na Ukrainie, jak wygląda to partnerstwo: mieć szanowanego partnera, który jest narodem zachodnim, w którym przeważają naród chrześcijański – w 85% chrześcijanie, ludzie dokładnie tacy jak oni”.
CBN News relacjonowało grupę Marksa zeszłego lata, kiedy zapraszało pastora do amerykańskich kościołów, aby podnieść świadomość.
W grudniu Marks zmienił sytuację, zapraszając małą grupę amerykańskich konserwatystów na Ukrainę, aby zobaczyli, jak wojna wpłynęła na ukraińskie kościoły i najbardziej bezbronnych członków społeczeństwa.
W skład delegacji weszły przedstawicielki kilku chrześcijańskich uniwersytetów i organizacji, takich jak America First Policy Institute, American Enterprise Institute, Concerned Women of America, Family Research Council, Focus on the Family, Heritage Foundation i National Association of Evangelicals.
CBN News zostało poproszone o udokumentowanie podróży, która obejmowała postój w Polsce, gdzie grupa spotkała się z pastorami i przywódcami kościelnymi, którzy zapewnili żywność, schronienie i odzież milionom Ukraińców, którzy uciekli, gdy wybuchła wojna.
Na Ukrainie grupa spotkała się z pacjentami i lekarzami Szpitala Dziecięcego Ochmaditów w Kijowie. Kompleks medyczny wciąż się odbudowuje po śmiercionośnym rosyjskim ataku rakietowym w lipcu.
Odwiedził także schronisko dla uratowanych ukraińskich dzieci – tragicznych i niechętnych trofeów wojennych, które zostały uwolnione po porwaniu przez siły rosyjskie.
Delegacja spotkała się także ze studentami Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej, odwiedzając schrony przeciwbombowe, które służą również jako sale lekcyjne. Grupa Marksa pomogła w realizacji szkolnego projektu Kijów Global Outreach.
Podczas spotkań w ukraińskim parlamencie wielokrotnie słyszał, jak prawodawcy wyrażali nadzieję na „sprawiedliwy” i „trwały” pokój po zwycięstwie reelekcyjnego prezydenta-elekta Trumpa.
Jednakże większość czasu spędził ze wspólnotą wyznaniową Ukrainy, słuchając, jak inni kaznodzieje opisują, jak wojna zmieniła ich życie i zdemaskowała ich jako cele rosyjskiej armii.
Podczas gdy ukraińskie siły zbrojne walczą na polu bitwy, chrześcijanie na Ukrainie toczą wojnę na innym froncie. Postrzegają to jako duchową bitwę o duszę Ukrainy – postrzeganej jako Pas Biblijny Europy Wschodniej – i poza nią.
Ale nie walczą samotnie. Za pośrednictwem Ukraińskiej Rady Kościołów i organizacji religijnych atakują inne tradycje wiary, w tym Żydów, muzułmanów, prawosławnych i ewangelickich chrześcijan.
Wielebny Anatoly Rechinets, obecny prezes UCCRO, powiedział: „Jesteśmy bardzo zjednoczeni, szczególnie teraz podczas wojny. Jesteśmy razem, ponieważ Ukraina jest naszym domem”.
Walczą także z rosyjskimi atakami na ich wolność religijną.
„Wszystkie kościoły, wszystkie grupy religijne na Ukrainie mają pełną swobodę praktykowania swojej wiary. To jest dla nas bardzo ważne” – powiedział, kontrastując z tym, co dzieje się w Rosji i na terytoriach okupowanych.
„Wiele kościołów, które znam osobiście, w Moskwie i gdzie indziej, zostało zamkniętych” – powiedział Rechinets CBN News. „Dlatego nie możemy rozmawiać o wolności religijnej w Rosji, ponieważ to nie jest kwestia mowy”.
Sobór powtórzył doniesienia o zniszczeniu ponad 700 kościołów, a także o egzekucjach duchownych i innych przywódców religijnych.
Kelly Curry, prawniczka zajmująca się prawami człowieka, która wcześniej była ambasadorem przy ONZ podczas wizyty Trumpa w Białym Domu, była wśród osób uczestniczących w tej podróży. Powiedział CBN News, że te relacje pomagają spojrzeć na wojnę z odpowiedniej perspektywy i zobaczyć, o co toczy się gra.
„Myślę, że za mało mówimy o złu, które za tym stoi” – wyjaśnił Curry. „Celem tej podróży – nawiązaniem kontaktu z innymi ludźmi wiary na Ukrainie i usłyszeniem od nich, co to dla nich znaczy – naprawdę sprowadziło to do domu”.
Do wizyty przyłączył się także Eric Patterson, prezes Fundacji Pamięci Ofiar Komunizmu. Uważa on, że duża część podejrzeń podsycających amerykański sceptycyzm ma swoje źródło w postrzeganiu korupcji.
„Często słyszę, że Ukraina jest krajem wyjątkowo skorumpowanym” – powiedział. „I to jest naprawdę błędne podejście”.
„Jeśli spojrzeć na wskaźniki korupcji, Ukraina nie znajduje się w pierwszej trzeciej kolejności” – powiedział Patterson.
„Ma prawie taką samą pozycję w rankingu jak, powiedzmy, Serbia czy Brazylia i inne. I nie mówimy: «Nie pomożemy Egiptowi», który zajmuje niższą pozycję – ani Filipinom, które zajmują niższą pozycję – ponieważ To młody kraj i musi się uczyć i czuć swój własny sposób”.
Uważa także, że gdyby Amerykanie byli szerzej informowani o niedawnej aktywności zagranicznej Rosji w krajach sąsiednich, takich jak Gruzja i Mołdawia, postrzegaliby Moskwę jako zagrożenie dla USA i ich europejskich sojuszników.
Pomimo wielu trudnych realiów, z jakimi borykała się grupa, podczas tej podróży pojawiły się pewne oznaki nadziei.
Daniel Darling, dyrektor Land Centre for Cultural Engagement w Southwestern Baptist Theological Seminary, powiedział: „Gdziekolwiek na świecie dostrzega się potrzebę pomocy humanitarnej, nie trzeba daleko szukać, aby zobaczyć chrześcijan zakasujących rękawy i pomagających najsłabszym . Nie jest wymagane.” , „I taka jest sytuacja na Ukrainie”.
Marks i jego ukraińscy odpowiednicy nazywają to momentem „dobra kontra zła”, który porównują do przemówienia prezydenta Ronalda Reagana z 1983 r. o „Imperium zła”, które wygłosił przed Krajowym Stowarzyszeniem Ewangelików.
Marks wyjaśnił: „Udał się do tych w Kościele, którzy mają takie centrum moralne i rozumieją słuszne oburzenie, przeciwstawiają się złu i patrzą mu w oczy”. „Wiemy więc, że to najpotężniejszy głos”.
Ma nadzieję, że zastosowanie podobnego podręcznika 40 lat później pomoże Ukrainie pozostać w Biblijnym Pasie Europy Wschodniej i latarni oświetlającej świat.
***Proszę się zarejestrować Biuletyny CBN pobierz więcej aplikacja z wiadomościami cbn Aby mieć pewność, że będziesz otrzymywać najświeższe informacje z chrześcijańskiego punktu widzenia.***