To nowy bezzałogowy dron przeznaczony do polowania na okręty podwodne, który za kilka miesięcy wejdzie na próby w Royal Navy.
Dron Proteus, zaprojektowany przez firmę zbrojeniową Leonardo, jest w pełni autonomiczny i wyposażony w silnik napędzany wodorem, umożliwiający wykrywanie wrogich łodzi podwodnych.
Prototypowy projekt samolotu został zaprezentowany przez firmę we wtorek po tym, jak Marynarka Wojenna przyznała Proteusowi kontrakt o wartości 60 milionów funtów na czteroletni projekt rozpoczynający się w 2022 roku.
Jednak koncepcja wojskowego wiropłata bez załogi (RWUAS) jest badana przez Leonardo i Ministerstwo Obrony od 2013 roku.
Ważący trzy tony i ładowność jednej tony zrobotyzowany helikopter opracowany dla Ministerstwa Obrony zostanie przetestowany przez Royal Navy. Ciepło,
Leonardo potwierdził, że lot testowy zaplanowano na połowę 2025 roku.
Modułowa komora misyjna samolotu, którą można zmienić pod względem ładunku lub paliwa, oznacza, że będzie on odpowiedni do różnorodnych misji.
Ta modułowa zatoka znajduje się w miejscu, w którym normalnie znajdowałaby się kabina, a ze względu na możliwości adaptacji broni oczekuje się, że będzie tanią i elastyczną opcją dla Królewskiej Marynarki Wojennej.
Bezzałogowe statki powietrzne mogą nie tylko brać udział w skomplikowanych operacjach zwalczania okrętów podwodnych, ale mogą także pomagać w realizacji zaopatrzenia i innych ważnych operacjach.
„Jest w stanie zapewnić przewagę operacyjną w złożonych rolach i zadaniach, zapewniając maksymalną dostępność i skuteczność misji” – powiedział Leonardo.
Jednym z wielu jego zastosowań byłoby dostarczenie sonoboji w określone miejsce Cel,
Boje te będą używane do wykrywania dźwięków silnika i śmigła pod wodą.
Korzystając z tych danych, dron Proteus będzie w stanie zawęzić i wskazać lokalizację wrogiego okrętu podwodnego.
Leonardo pochwalił zdolność samolotu do zamiany ładunku na paliwo, co byłoby pomocne w przypadku wojny.
Firma zbrojeniowa stwierdziła: „Możliwość podłączenia określonych ładunków do różnych misji ma dać dowódcom w terenie szerszy zakres opcji w przypadku samolotów tego samego typu.
„Jest to przydatne operacyjnie i zapewnia wartość Bogactwo Unikając konieczności zakupu i utrzymywania wielu flot samolotów.”
Do produkcji samolotów producenci wykorzystają najnowocześniejsze technologie.
Obejmuje to druk 3D, wykorzystanie materiałów kompozytowych, oprogramowanie do autonomicznych lotów i wdrożenie sztucznej inteligencji.
Nawet testy samolotu zostaną przeprowadzone z myślą o opłacalności, po tym jak Leonardo stworzył „cyfrowego bliźniaka” demonstracyjnego drona Proteus.
Wykorzystując tego bliźniaka, a także algorytmy sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w środowisku syntetycznym, Leonardo będzie w stanie przeprowadzać testy i modyfikacje bez testów samolotów na żywo.
„To obniży koszty i znacznie przyspieszy rozwój w porównaniu z tradycyjnymi programami wiropłatów” – stwierdziła firma.
Jeśli samolot zostanie przyjęty przez Marynarkę Wojenną, będzie opracowywany w Yeovil, gdzie produkowane są również jego siostrzane helikoptery przeciw okrętom podwodnym, Merlin i Wildcat.
Jest częścią programu Proteus, który jest częścią „transformacji lotnictwa morskiego” dla Królewskiej Marynarki Wojennej, która potrwa do 2040 roku.
Lot testowy, który będzie realizowany przez kilka miesięcy, ma „wykazać wykonalność dużych systemów bezzałogowych statków powietrznych w środowisku morskim” – powiedział Leonardo.
„(To) będzie służyć jako poligon doświadczalny dla rozwoju i demonstracji zdolności autonomicznych”.