Kair:
Niegdyś umięśniony i silny palestyński kulturysta Mojaz Obeit, po dziewięciu miesiącach izraelskiego aresztu, po zwolnieniu w lipcu, nie mógł chodzić bez pomocy. Następnie, podczas nalotu na jego dom przed świtem w październiku, żołnierze ponownie go zatrzymali.
Jak wynika z dokumentacji medycznej udostępnionej przez Reuters, przed ponownym aresztowaniem u 37-letniego ojca pięciorga dzieci w szpitalu psychiatrycznym w Bethlehem zdiagnozowano ciężki zespół stresu pourazowego (PTSD), związany z pobytem w odległym izraelskim więzieniu Ketz’ot. klinika publiczna na okupowanym Zachodnim Brzegu.
W notatkach napisano, że Obeit doświadczył w więzieniu „przemocy fizycznej i psychicznej oraz tortur” i opisał objawy, w tym silny lęk, izolację od rodziny oraz unikanie rozmów o traumatycznych wydarzeniach i bieżących sprawach.
Domniemane znęcanie się i krzywda psychiczna wyrządzona palestyńskim więźniom w izraelskich więzieniach i obozach ponownie zyskują na popularności w związku z wysiłkami międzynarodowych mediatorów podjętymi w grudniu na rzecz zapewnienia zawieszenia broni w zamian za uwolnienie tysięcy więźniów przetrzymywanych podczas wojny w Gazie i możliwości ich uwolnienia. W sprawie izraelskich zakładników przetrzymywanych przez palestyńską grupę Hamas w Gazie.
W przypadku uwolnienia więźniów na mocy jakiejkolwiek przyszłej umowy wielu z nich „będzie wymagało długoterminowej opieki medycznej, aby dojść do siebie po fizycznym i psychicznym znęcaniu się”, powiedziała Kadoura Fares, szefowa Komisji ds. Palestyńskich Więźniów i Byłych Więźniów. Powiedział. Affairs, organ rządowy na Zachodnim Brzegu. Fares powiedział, że zna sprawę Obeita.
Na temat tej historii Reuters rozmawiał z czterema Palestyńczykami przetrzymywanymi przez Izrael od rozpoczęcia wojny po atakach Hamasu 7 października 2023 r. Wszyscy byli przetrzymywani miesiącami, oskarżeni o przynależność do nielegalnej organizacji i zwolnieni bez postawienia formalnych zarzutów ani wyroku skazującego. O jakimkolwiek przestępstwie.
Wszyscy opisali trwałe blizny psychiczne, które przypisali znęcaniu się, w tym pobiciu, pozbawieniu snu i jedzenia oraz długotrwałemu trzymaniu w stresujących warunkach w czasie przebywania w ośrodku zamkniętym. Reuters nie mógł niezależnie zweryfikować warunków, w jakich byli przetrzymywani.
Ich relacje są zgodne z wielokrotnymi dochodzeniami prowadzonymi przez organizacje praw człowieka, które doniosły o poważnym złym traktowaniu Palestyńczyków przetrzymywanych w izraelskim areszcie.
Dochodzenie opublikowane przez Biuro Praw Człowieka ONZ w sierpniu opisuje potwierdzone doniesienia o powszechnych „torturach, napaściach na tle seksualnym i gwałtach w okrutnych, nieludzkich warunkach” w więzieniach od początku wojny. Biuro ONZ stwierdziło również, że ataki Hamasu z 7 października mogą stanowić zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości.
Biały Dom określił doniesienia o torturach, gwałtach i złym traktowaniu w izraelskich więzieniach jako „głęboko niepokojące”.
W odpowiedzi na pytania Reutersa izraelskie wojsko oświadczyło, że prowadzi dochodzenie w sprawie wielu przypadków rzekomego złego traktowania więźniów w Gazie przez personel wojskowy, ale „kategorycznie” odrzuciło zarzuty dotyczące systematycznego znęcania się w ośrodkach przetrzymywania w Gave.
Armia odmówiła komentarza w sprawie poszczególnych przypadków. Izraelska Służba Więzienna (IPS), podlegająca skrajnie prawicowemu ministrowi bezpieczeństwa narodowego Itamarowi Ben-Gvirowi, oraz Służba Bezpieczeństwa Wewnętrznego tego kraju oświadczyły, że nie mogą komentować poszczególnych przypadków.
„Izraelskie więzienia zapewniają terrorystom nadzorowane warunki życia i odpowiednie mieszkania przestępcom” – podało biuro Ben Gvira w odpowiedzi na pytania Reutersa. Stwierdził, że placówki działają zgodnie z prawem. „Obóz letni dobiegł końca” – podało biuro Ben Gvira.
Tal Steiner, dyrektor wykonawczy izraelskiej grupy praw Publicznego Komitetu Przeciwko Torturom w Izraelu (PCATI), powiedział, że objawy zgłaszane przez mężczyzn były powszechne i mogą odbijać się echem przez całe życie ofiar, często rozdzierając ich rodziny.
Steiner powiedział: „Tortury w izraelskich więzieniach nasiliły się od 7 października. Wywarły i już mają niszczycielski wpływ na społeczeństwo palestyńskie”.
W lipcu przemawiając ze swojego szpitalnego łóżka, poważnie wychudzony Obeit nazwał traktowanie, jakie zastosowano wobec niego i współwięźniów, jako „obrzydliwe”, pokazując blizny na zrujnowanych nogach i opisując bez szczegółów izolację, głód, kajdanki i metalowe pręty nadużywać.
Zdjęcia Obayyata wykonane przed uwięzieniem przedstawiają mężczyznę o potężnej budowie ciała.
19 grudnia izraelski Sąd Najwyższy nakazał państwu odpowiedzieć na petycję wniesioną przez organizacje praw człowieka w sprawie braku odpowiedniej żywności dla więźniów palestyńskich.
Izrael doniósł także o złym traktowaniu części z 251 cywilów przetrzymywanych w niewoli w Gazie w następstwie ataków Hamasu. Z opublikowanego w sobotę raportu izraelskiego Ministerstwa Zdrowia wynika, że zakładnicy byli poddawani torturom, w tym wykorzystywaniu seksualnemu i psychicznemu. Hamas wielokrotnie zaprzeczał złemu traktowaniu zakładników.
bezpłatny
Według grupy wsparcia Palestyńskiego Klubu Więźniów Obeit jest obecnie przetrzymywany w małym ośrodku zatrzymań w Etzion, na południe od Betlejem.
Według grupy jest on przetrzymywany przez sześć miesięcy w „areszcie administracyjnym”, będącym formą pozbawienia wolności bez postawienia zarzutów i procesu, a oficjalny powód jego aresztowania jest nieznany. Izraelskie wojsko, Służba Bezpieczeństwa Wewnętrznego i służba więzienna nie odpowiedziały na pytania dotyczące jego konkretnej sprawy.
PCATI twierdzi, że podczas wojny w aresztach zginęło co najmniej 56 Palestyńczyków, w porównaniu do zaledwie jednego lub dwóch rocznie w latach poprzedzających konflikt. Izraelskie wojsko oświadczyło, że wszczęcie dochodzeń w sprawie wszystkich zgonów Palestyńczyków przetrzymywanych w jego areszcie.
Na podstawie dokumentów sądowych i danych uzyskanych w ramach wniosków o wolność informacji PCATI szacuje, że liczba więźniów palestyńskich przetrzymywanych w Izraelu i na Zachodnim Brzegu co najmniej podwoiła się w czasie wojny do ponad 10 000.
W odpowiedzi na pytanie agencji Reuters izraelskie wojsko poinformowało, że podczas wojny w niewoli przetrzymywano około 6000 Gazańczyków.
W przeciwieństwie do Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu, którzy są przetrzymywani na mocy prawa wojskowego, Palestyńczycy ze Strefy Gazy są przetrzymywani na mocy izraelskiego prawa dotyczącego bojowników.
Według profesora Neva Gordona, izraelskiego uczonego specjalizującego się w prawach człowieka, prawo to było wykorzystywane do trzymania ludzi w odosobnieniu, pozbawiania ich praw jako jeńców wojennych lub jeńców okupacji wojskowej oraz przetrzymywania ich przez długi czas bez postawienia zarzutów lub przetrzymać go w areszcie przez jakiś czas. oraz prawo międzynarodowe na Queen Mary University w Londynie.
Klub Więźniów Palestyńskich porównał zatrzymania do wymuszonych zaginięć.
Izraelska służba więzienna odmówiła komentarza na temat liczby więźniów i zgonów.
Obóz SDE Taiman
Fadi Ayman Mohammed Radi, lat 21, były student inżynierii z Khan Younis w Gazie, był jednym z dwudziestu Palestyńczyków uwolnionych 20 sierpnia na przejściu Kerem Shalom w Gazie.
Radi opisał, jak miał trudności z poruszaniem kończynami po tym, jak przez cztery miesiące był zakuty w kajdanki i łańcuchy w izraelskim obozie wojskowym Sde Teiman, oficjalnie tymczasowym ośrodku sortowania więźniów.
„Nie przesłuchiwali nas, oni nas zniszczyli” – powiedział Radi.
Według zarzutów sygnalistów wśród strażników obozowych, SD Teiman, położony na pustyni Negew, był miejscem poważnych nadużyć, w tym gwałtu.
Izrael prowadzi obecnie dochodzenie, nazwane przez ONZ „szczególnie przerażającym przypadkiem” rzekomego wykorzystywania seksualnego w Sde Teiman, w którym pięciu żołnierzy zostaje oskarżonych o penetrację zatrzymanej prętami, które przebiły jej narządy wewnętrzne.
Reddy zeznał, że był wielokrotnie i arbitralnie bity, trwale unieruchomiony i z zawiązanymi oczami, powieszony w pozycji napięcia i zmuszony do niemal ciągłego siedzenia na podłodze bez poruszania się.
W pewnym momencie powiedział, że pozbawiano go snu przez pięć kolejnych dni w miejscu, które izraelscy żołnierze nazywali „salą dyskotekową”, gdzie grała głośna muzyka. Nie opisał przemocy seksualnej.
Ready powiedział, że ma problemy ze snem i nawet rozmowa o tym, co przeżyła, przywołuje wspomnienia z tego okresu.
„Za każdym razem, gdy wypowiadam to słowo, wyobrażam sobie tortury” – powiedział Radi, który 4 marca został aresztowany przez izraelskich żołnierzy w Gazie.
Reuters nie mógł niezależnie zweryfikować tej historii. Izraelskie wojsko oświadczyło, że nie może udzielić komentarza, twierdząc, że nie może uzyskać akt Radia, ponieważ agencja Reuters nie była w stanie podać jego numeru identyfikacyjnego.
PCATI stwierdziło, że pomimo decyzji rządu o wycofaniu SD Taiman obóz nadal działa.
OFERTA i KTZ’IOT
Donoszono także o powszechnych nadużyciach w bardziej uznanych placówkach, takich jak więzienie Ketziot na Negewie i obóz wojskowy Ofer na południe od Ramallah na Zachodnim Brzegu.
Po zebraniu dowodów i zeznań od 55 byłych więźniów palestyńskich izraelska grupa praw człowieka B’Tselem opublikowała na początku tego roku raport, w którym oskarża Izrael o celowe przekształcenie systemu więziennictwa w „sieć obozów tortur”.
Korzystając z nadzwyczajnych przepisów wprowadzonych po ataku Hamasu na Izrael z 7 października, twardogłowy minister Ben Gvir nakazał obniżenie warunków dla „więźniów bezpieczeństwa”, czyli kategorii składającej się prawie wyłącznie z Palestyńczyków.
Badacz praw człowieka Gordon porównał stosowanie tortur w izraelskich więzieniach do terroryzmu.
Gordon, który jest współredaktorem książki na temat nadużyć w izraelskim systemie więziennictwa, powiedział: „Terroryzm jest generalnie aktem, którego liczba bezpośrednio dotkniętych jest ograniczona, ale jego skutki psychospołeczne są dramatyczne. W przypadku tortur. To samo”.
(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)